انجمن صنفی گردشگری ایران

» 2018 » اکتبر


استان کهگیلویه و بویراحمد، نگین سرسبز کهن زاگرس در جنوب غربی کشور قرار دارد و با طبیعت بکر و ناشناخته خود آماده پذیرایی از مسافران است.

مقاله‌های مرتبط:

استان کهگیلویه و بویر احمد سرزمین چهار فصل ایران و معروف به دیار آریوبرزن، از دامنه‌های کوه‌های زاگرس تا جلگه‌های حاصلخیز حاشیه خلیج فارس گسترده شده است. کهگیلویه و بویر احمد سرزمینی زیبا است که دشت‌های سرسبز و پر گل و گیاه، کوه‌های برفی سفیدپوش، رودخانه‌های خروشان، بناها و یادگاری‌های چند هزار ساله تمدن ایرانی آن را برای گردشگری آماده ساخته است.

شهر یاسوج مرکز این استان و بویراحمد، بهمئی، دنا، کهگیلویه، گچساران، چرام، باشت و لنده شهرستان‌های آن هستند.

این استان یکی از اصلی‌ترین مکان‌های زیست عشایر ایران به شمار می‌رود.

کشاورزی و دامپروری پایه‌های اقتصادی استان را تشکیل می‌دهد. این استان یکی از مناطق بسیار مهم نفت است که دومین تولیدکننده نفت کشور محسوب می‌شود. استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بزرگ‌ترین معدن فسفات به همراه معادن سیلیس، گوگرد، مس و سنگ‌های تزئینی به همراه ذخایر عظیم خاک‌های نسوز و صنعتی کشور است.

دریاچه کوه گل

عکاس: سام محمدی

تاریخچه

استان کهگیلویه و بویراحمد در گذشته‌ای نه چندان دور جزء یکی از بلوک‌های مملکت فارس بوده که خود از دو قسمت تشکیل می‌شد: قسمت شمال شرقی که آن را سردسیر و کوهستانی و پشت کوه می‌نامیدند و قسمت جنوبی و غربی که نره کوه و بهبهان نامیده می‌شد.

انشان یا انزان نامی است که در عهد باستان به محدوده کهگیلویه اطلاق می‌شد. به عقیده پژوهشگران مردمان انزان خود بخشی از مردمان پارس بوده و با هخامنشیان هم‌نژاد بوده‌اند.

این استان یکی از اصلی‌ترین مکان‌های زیست عشایر ایران به شمار می‌رود

در سال ۱۲۵۸ هجری قمری، رامهرمز، شادگان، هندیجان، بندر معشور، لیراوی و زیدون جزء کهگیلویه و بهبهان بوده‌اند (بهبهان و کهگیلویه دارای سرزمین و محدوده مشترک بوده‌اند) و از آن تاریخ به بعد مناطق نامبرده از آن جدا شدند. از سال ۱۳۲۴ هجری شمسی بویراحمد از کهگیلویه جدا شده و به استان فارس پیوست. در پانزدهم آبان ماه ۱۳۳۸، کهگیلویه نیز از بهبهان جدا شده و شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت شکل گرفت. اما هچنان جزء استان خوزستان بود. در ۲۲ تیرماه ۱۳۴۲ هجری شمسی طبق تصویب‌نامه مجلس شورای ملی وقت، سرزمین ایلات ششگانه کهگیلویه و بویراحمد که تا آن زمان بخشی جزء استان فارس و بخشی جزء خوزستان بود، از این دو استان جدا شد و به فرمانداری کل تبدیل شد و در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی شهر یاسوج مرکز استان شده و سرانجام در خرداد سال ۱۳۵۵ هجری شمسی با همان محدوده به استان تغییر یافت.

کاروانسرای بلاد شاپور

عکاس: وحید طاهری

جغرافیا

استان کهگیلویه و بویراحمد با ۲۶۴۰۱۶ کیلومترمربع وسعت در جنوب غربى ایران واقع شده است. سرزمین کوهستانی و مرتفع کهگیلویه و بویراحمد توسط کوه‌هاى زاگرس با رشته‌هاى موازى، در ‌سراسر شمال و شرق و کوه‌هاى سیاه و سفید، خومى خائیز و نیل در جنوب شرقى احاطه شده است.

همسایگان این استان از شمال استان چهار محال و بختیارى، از جنوب استان‌هاى فارس و بوشهر، از شرق استان‌هاى اصفهان و فارس و از غرب استان خوزستان هستند.

بسیاری از رودخانه‌ها از ارتفاعات استان نشات می‌گیرد. چهار پنجم مساحت منطقه متشکل از ارتفاعات و تپه ماهورها و یک پنجم منطقه متشکل از دشت‌ها است که بیشتر زمین‌های کشاورزی در دشت‌ها واقع شده است.

قله دنا با ارتفاع ۴۴۰۹ متر مرتفع‌ترین نقطه استان و لیشتر با ارتفاع ۵۰۰ متر پست‌ترین نقطه استان است.

قله دنا

عکاس: مجتبی بزازان (قله دنا)

به‌طور کلی استان از دوناحیه سردسیر و گرمسیر برخوردار است که ارتفاعات بلندتر و تپه ماهورهای بیشتر در منطقه سردسیر  و ارتفاعات کوتاه‌تر و تپه ماهورهای کمتر در منطقه گرمسیر به چشم می‌خورد.

این استان محل عبور رودخانه‌هاىی همچون مارون، بشار، زهره، خرسان و نازمکان است.

اقلیم

با پیش رفتن در امتداد اصلى کوه‌هاى زاگرس از شمال شرقى به جنوب غربى، از ارتفاع کوه‌ها، مقدار بارندگى و رطوبت هوا به‌طور محسوسى کاسته مى‌شود که نتیجه آن به وجود آمدن مشخصات اقلیمى دوگانه‌اى بوده و در نتیجه استان به دو ناحیه سردسیر و گرمسیر تقسیم شده است.

موزه یاسوج

عکاس: پیمان نعمتی (موزه مردم شناسی یاسوج)

ناحیه گرمسیر با وسعت بیش از ۸۰۰۰ کیلومترمربع در جنوب و غرب استان قرار دارد و از آب و هوای گرم و نیمه خشک برخوردار است. بارندگی در این ناحیه نسبت به ناحیه سردسیر کمتر بوده که آن هم از آبان ماه آغاز مى‌شود و تا اردیبهشت ماه به تناوب ادامه مى‌یابد. درختان پسته کوهى در این مناطق به فراوانی یافت می‌شود. یخبندان در این مناطق زیاد دیده نمی‌شود.

ناحیه سردسیر در شمال و شرق استان و در مجاورت استان‌هاى فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیارى و در جنوبى‌ترین بخش زاگرس مرطوب قرار دارد. مساحت این قسمت بیش از ۶۵۰۰ کیلومترمربع بوده که حدود ۲۱۰۰ متر از سطح دریاى آزاد ارتفاع دارد. دماى متوسط این ناحیه از ۳۶ درجهٔ سانتى‌گراد در گرم‌ترین ماه‌هاى سال تا ۱۰ درجه زیر صفر در فصل سرما نوسان می‌کند. بارش این ناحیه نیز معمولا از آبان‌ ماه شروع شده و تا اردیبهشت به تناوب ادامه مى‌یابد، بیشتر بارش به‌صورت برف خودنمایی می‌کند. فصل یخبندان منطقه در بعضى از نقاط شهریور آغاز شده و تا اواخر اسفندماه ادامه مى‌یابد. جنگل‌هاى وسیع بلوط بر زیبایی این منطقه افزوده است.

آبشار کمردوغ

عکاس: Shery M 

غذاهای محلی

نان بلوط، آش دِنگو، گَونه، شله ماشکی، کله ‌جوشک یا کلک سوز، آش کارده، تلی رَمَلک، شله لیزکی، تیِوِر، بَرکوشیری، تَلی ناردونه، دمپختک گوشت و کلگ گوشتی از غذاهای سنتی استان هستند که دمپختک گوشت، کلگ گوشتی و شله ماشکی ثبت ملی شده‌اند.

مردم‌شناسی

بر پایه سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، این استان جمعیتی معادل ۶۴۰٬۰۰۰ دارد. مردم استان غالبا به گویش جنوبی زبان لری صحبت می‌کنند. زبان‌های ترکی قشقایی و فارسی نیز به ویژه در شهرستان گچساران مورد استفاده قرار می‌گیرد. زبان عربی در شهرستان بویراحمد به چشم می‌خورد.

هر قومی لباس سنتی مخصوص به خود را دارد که نمایانگر فرهنگ و هویت آن قوم است. استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تیارس یا کلاه نمدی، تنبان و شلوار، شال، سدره-کلیجه-جلیسقه، ارخالق، حله-عبا-جوقه، گیوه-کفش-ارسی و کپنک یا کردکی پوشاک سنتی مردان را تشکیل می‌دهد.

لباس زنان نیز از دلگ یا ارخالق، جامه زنانه (جومه)، کلاه زنانه، روسری و چارقد، دستمال و جوراب تشکیل شده است.

لباس سنتی کهگیلویه و بویراحمد

صنایع دستی و سوغات

صنایع دستی هر استانی علاوه بر اینکه هنر مردمان آن منطقه را نشان می‌دهد، سبب رونق اقتصادی نیز می‌شود که این امر به وسیله خرید مسافران و توریست‌های مختلف از این صنایع به‌عنوان سوغاتی محقق می‌شود. استان کهگیلویه و بویراحمد نیز مانند استان‌های دیگر دارای صنایع دستی فراوانی است که مهم‌ترین آن‌ها انواع گلیم است. گلیم گچمه و گلیم مشته از گلیم‌های مشهور استان است.

گلیم

همچنین گردو، عسل، انگور و ماهی قزل‌آلا از خوراکی‌های ویژه استان است.

دیدنی‌‌ها

زیبایی های تاریخی و طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد گنجانده شده است. این استان از پتانسیل های بالقوه برای توسعه گردشگری داخلی کشور محسوب می‌شود. در سفر به این دیار زیبا پیشنهاد می‌شود از مکان‌های گردشگری غار ده شیخ سی سخت، پارک جنگلی یاسوج (پارک کوهستان)، پیست اسکی دنا یاسوج، دریاچه کوه گل سی سخت، تنگ گنجه ای یاسوج، آبشار گنج بنار گچساران، آبشار یاسوج، موزه یاسوج (موزه مردم‌شناسی)، دریاچه سد شاه قاسم (بندشاه قاسم) یاسوج، تنگ مهریان یاسوج، باغ چشمه بلقیس چرام، قلعه‌ تاریخی چرام، قلعه دیشموک، آرامگاه حکیمه خاتون گچساران، آبشار کمردوغ کهگیلویه، نقوش برجسته تنگ سولک بهمئی، آبشار بهرام بیگی در ۵۰ کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا، بافت تاریخی دهدشت، پل دختر و قلعه دختر دهدشت، گنبد لیشتر گچساران و دهکده توریستی کریک سی سخت دیدن کنید.

غار ده شیخ

عکاس: Hamed M

دیدنی‌های شاخص در فهرست آثار ملی

از میان این دیدنی‌ها گنبد لیشتر، باغ چشمه بلقیس، قلعه چرام، نقوش برجسته تنگ سولک، بافت تاریخی دهدشت، قلعه دیشموک و آبشار کمر دوغ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

عکس کاور از Shery M

 • تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ امو باند به نام میدونستم

در این پست می توانید آهنگ امو باند میدونستم را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

Download New Song By Emo Band  Called Midoonestam

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
امو باندمیدونستمآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ امو باند میدونستم اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


اولین پرواز مستقیم تاریخ از کشور برونئی سرای صلح به فرودگاه هیترو لندن در روز یکشنبه انجام شد.

شرکت هواپیمایی رویال برونئی ایرلاینز، موفق شد سرویس هوایی روزانه مستقیم فرودگاه هیترو لندن به برونئی و بالعکس را پس از پرواز افتتاحیه، را راه‌اندازی کند.

اولین پرواز برونئی به فرودگاه هیترو لندن که در روز یکشنبه ساعت ۶:۵۰ صبح به زمین نشست، عنوان اولین پرواز مستقیم در تاریخ میان این دو سرزمین را به خود اختصاص داد.

هواپیمای دریم لاینر بوئینگ ۷۸۷ رویال برونئی ایرلاینز، شامل کابین‌های ارتفاع کم، نویز کم و تلاطم پایین که حس پرواز زدگی را کاهش می‌دهد در این مسیر پرواز می‌کند.

مقاله‌های مرتبط:

سرویس جدید رویال برونئی شامل یک پرواز با یک توقف به ملبورن نیز می‌شود که انتخاب‌های جدیدی را در اختیار مسافرانی می‌گذارد که می‌خواهند از مکان‌های جدید دیدن کنند.

زمان پرواز مستقیم لندن به بروئنی، حدود ۱۳٫۶ ساعت و پرواز لندن-برونئی-ملبورن، ۲۲٫۲ ساعت در روزهای سه‌شنبه، پنج شنبه و جمعه‌ها و ۲۴٫۳ ساعت در روزهای دیگر است.

کرم چاند، مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی رویال برونئی ایرلاینز با پرواز افتتاحیه روز یکشنبه صبح به لندن رفت تا در جشن‌های فرودگاه هیترو شرکت کند.

چاند گفت:

امروز، روز مهمی برای انگلستان و آسیا است.

صنعت گردشگری در برونئی با پیشرفتی بینظیر روبه‌رو است و شروع این پروازهای مستقیم به ارتقای این صنعت و همچنین جایگاه رویال برونئی ایرلاینز به عنوان یکی از شرکت‌های هواپیمایی آسیای جنوب شرقی کمک خواهد کرد.

 • تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

در این پست می توانید آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

Download New Song By Morteza Pashaei  Called Ghalbam Roo Tekrare

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مرتضی پاشاییقلبم تو تکرارهآهنگ ویژه

 

نوشته دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

در این پست می توانید آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

Download New Song By Mehdi Goorangi  Called Mosaferi Az Hend

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مهدی گورنگیمسافری از هندآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

در این پست می توانید دانلود آهنگ همایون شجریان چرا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

Download New Song By Homayoun Shajarian Called Chera

خوانندهنام آهنگموسیقیدسته بندی
همایون شجریانچراسهراب پور ناظریآهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ همایون شجریان چرا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

در این پست می توانید آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

Download New Song By Mohammad Reza Shajarian  Called Saghi Nameh

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
محمدرضا شجریانساقی نامهتک اهنگ

 

نوشته دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


سالینا توردا یک معدن نمک زیرزمینی در رومانی است که زیبایی شگفت‌انگیزی دارد و هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر و تاریخ‌پژوه است. 

سالینا توردا (Salina Turda) به‌عنوان یک معدن نمک تاریخی بزرگ در زیرزمین، در توردا، شهر بزرگی در رومانی قرار دارد. دوستداران تاریخ و گردشگران، مسحور زیبایی این بنا می‌شوند و این جای تردید باقی نمی‌گذارد که این بنا به حق به‌عنوان یکی از زیباترین سازه‌های زیر زمینی دنیا شناخته می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

معدن  سالینا توردا از دید تاریخی در دوران باستان محلی برای استخراج نمک بوده است. همچنین از سال‌های قرون وسطی تا قرن بیستم، این معدن نمک آشپزخانه هم تولید می‌کرده است. بنابراین با این تاریخچه‌ای که این معدن نمک دارد، عجیب نیست که وقتی در سال ۱۹۹۲ درهای آن به روی عموم مردم گشوده شد، بازدیدکنندگان بسیاری پیدا کرد.

معدن نمک رومانی یا همان سالینا توردا به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در بین آن‌ها جاذبه‌های بزرگ این معدن شامل معدن لوسیف (Losif)، اتاق کریواک (Crivac)، معدن ترزیا (Terezia)، معدن رودولف (Rudolf)، معدن گیزلا (Gizela) و گالری فرنس ژوزف (Franz Josef ) است.

۱

معدن لوسیف در سمت راست گالری فرنس ژوزف قرار دارد و از طریق بالکن معروف آن که در نمک حفر شده، قابل دیدن است. این قسمت از سالینا توردا حالتی مخروطی شکل دارد که عمق آن حدود ۱۱۲ متر و سطح مقطعی‌اش حدود ۶۷ متر است.   همچنین این بخش از معدن به‌عنوان اتاق پژواک هم شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری این است که در این اتاق به دلیل شکل مخروطی و ارتباط کم با اتاق‌های معدنی مجاور، پژواک صدا زیاد است.

۲

اتاق کریواک به‌صورت هشت ضلعی است و در آن چرخی وجود دارد که به آن کریواک یا گِپِل می‌گویند. این چرخ توسط نیروی اسب کار می‌کرد و ابزاری بود برای انتقال نمک از معدن رودولف.

۴

معدن ترزیا (معدن زنگ) مخروطی شکل است و ۱۱ متر عمق دارد. همچنین این بخش قطر ۸۷ متر و ارتفاع ۹۰ متری دارد که در نوع خود قابل توجه است. یک دریاچه‌ی زیر زمینی، استالاکتیت، آبشار نمکی و شوره‌های نمکی اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بخش داخلی این زنگ بزرگ هستند.

۵

معدن رودولف جایی است که ادعا می‌شود آخرین بخشی از معدن توردا است که از آن نمک استخراج شده است. این معدن ۴۲ متر عمق، ۵۰ متر عرض و ۸۰ متر طول دارد. همچنین از طریق ۱۷۲ پله می‌توان به مرکز معدن رودولف رسید. جایی که روی دیوارها می‌توان اثرات حکاکی‌های نهایی برای استخراج نمک را از نزدیک دید.

۶

معدن گیزلا و دیگر اتاق‌های تکنیکی در شمال شرق سالینا توردا بسیار شبیه معدن رودولف است، اما در اندازه‌ی کوچک‌تر چون در این بخش‌ها استخراج نمک بلافاصله بعد از گشایش درب‌های معدن به روی عموم، متوقف شد. در حال حاضر معدن گیزلا به‌عنوان اتاقی برای آب گرم طبیعی شناخته می‌شود.

۷

گالری فرنس ژوزف در زمانی بین سال‌های ۱۸۵۳ تا ۱۸۷۰ ساخته شده است. هدف اولیه از ساخت این بخش ایجاد یک مسیر افقی برای کاهش هزینه‌ی انتقال نمک به سطح زمین بوده است.


در جهان رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی وجود دارد که ظاهر زیبا و فریبنده‌ای دارند؛ اما محیط آن‌ها کاملا خطرناک و سمی است و ورود به آن‌ها می‌تواند به زندگی شما پایان دهد.

مقاله‌های مرتبط:

قطعا شما هم وقتی رود، دریاچه یا تالاب با آبی خوش‌رنگ، زلال و آرام می‌بینید، می‌خواهید چند دقیقه‌ای را در آن آب‌تنی کنید؛ اما گاهی اوقات محیط به ظاهر جذاب این رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و آب‌تنی در آن‌ها می‌تواند شما را به کام مرگ بکشاند؛ البته منظور ما از خطر وجود یک هیولای افسانه‌ای در اعماق این محیط‌های آبی نیست؛ بلکه آب سمی یا آلوده آن‌ها قاتل شما خواهد شد. در ادامه به معرفی رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی می‌پردازیم که ورود به آن‌ها می‌تواند باعث مرگ شما شود.

رودخانه ریو تینتو

رودخانه ریو تینتو

قطعا زمانی که آب رودخانه‌ای به رنگ قرمز پر رنگ باشد، مشکلی وجود دارد؛ آب رودخانه ریو تینتو ریور (Rio Tinto River) به شدت اسیدی بوده و PH آن بین ۱٫۷ تا ۲٫۵ است. همچنین مقادیر زیادی از فلزات سنگینی مثل طلا، نقره و مس وجود دارد که در گذشته باعث شده بود این رود شهرت و محبوبیت زیادی پیدا کند.

وجود آلودگی‌های ۵۰۰۰ ساله در این رودخانه آن را به محیطی مسموم و مکانی کاملا مناسب برای رشد موجودات اکسیدکننده مانند باکتری‌های اکسیدکننده آهن و گوگرد تبدیل کرده است. رودخانه ریو تینتو از کوه‌های سیرا مارنا (Sierra Morena mountains) در آندلس سرچشمه می‌گیرد.

دریاچه جوشان دومینکا

دریاچه جوشان دومنیکا

دریاچه جوشان دومینیکا (Dominica’s ‘s Boiling Lake) در پارک ملی مورن ترویس پیتون (Morne Trois Pitons National Park) قرار دارد. این دریاچه دومین منبع آبگرم جهان بوده و دمای آب بین ۸۲ تا ۹۲ درجه سانتی‌گراد است و به نظر می‌رسد در آینده بیشتر از این میزان هم می‌شود.

جالب است بدانید دمای این دریاچه به قدری زیاد است که ورود و اندازه‌گیری عمق مرکز آن به دلیل دمای بالای آن امکان‌پذیر نیست. این دریاچه همچنان همچون دریایی جوشان همچنان می‌جوشد.

دریاچه کیوو

دریاچه کیوو

دریاچه کیوو (Lake Kivu) که بین رواندا و جمهوری کنگو تقسیم شده، در دره‌ای که روی یک گسل قرار گرفته، واقع شده است. دهانه این دره به تدریج در حال بازتر شدن است و این موضوع باعث ایجاد آتشفشان در این منطقه می‌شود. عمق زیاد این دریاچه نیز باعث شهرت آن شده که در عمیق‌ترین نقطه ۴۸۵ متر است.

وجود ۲۵۰ کیلومتر مکعب گاز دی‌اکسیدکربن و ۶۵ کیلومتر مکعب گاز متان در این دریاچه، آن را مرگبار کرده است؛ البته در حال حاضر فشار آب این دریاچه دو برابر فشار گاز موجود در آن بوده و به همین دلیل در حال حاضر احتمال فوران کم است و دریاچه هنوز مکانی امن برای شنا محسوب می‌شود.

رودخانه کیتاروم، جاوای غربی، اندونزی

رودخانه کیتاروم

متاسفانه رودخانه کیتاروم (Citarum River) به دلیل اینکه پر از زباله‌های انسانی غیرقابل تجزیه و مواد شیمیایی بوده و آلوده‌ترین رودخانه جهان محسوب می‌شود، در لیست مرگبارترین رودهای جهان قرار دارد.

بیش از ۲۰۰ کارخانه نساجی در اطراف کیتاروم وجود دارد و مقادیر بسیاری زیادی رنگ و مواد شیمیایی مضر مانند آرسینک و جیوه از آن‌ها وارد این رودخانه می‌شود. در ضمن میلیون‌های انسان ساکن اطراف این رودخانه، از آن به‌عنوان زباله‌دان استفاده می‌کنند و مسلما هیچ انسان عاقلی در این رود شنا نمی‌کند یا از آب آن نمی‌نوشد.

دریاچه قره چای، روسیه

دریاچه قره چای

دریاچه قره چای در جنوب رشته‌کوه اورال در شرق روسیه واقع شده است. این دریاچه به دلیل آب فوق‌العاده آلوده آن و وجود مقدار زیادی از مواد رادیواکیو در مناطق اطراف دریاچه، به‌عنوان یکی از آلوده‌ترین مناطق جهان شناخته می‌شود.

آلودگی این دریاچه از کارخانه مایاک، یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده سلاح‌های هسته‌ای در روسیه نشات می‌گیرد. همچنین مواد رادیواکتیو حاصل از فاجعه آتش‌سوزی نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که باعث پخش میزان بسیاری زیادی از مواد رادیواکتیو در غرب شوروی و اروپا شد نیز باعث آلوده‌تر شدن این دریاچه شد. این حجم از آلودگی منجر به افزایش سرطان و بیماری‌های مادرزادی در میان ساکنین اطراف دریاچه شد.

رود پوتوماک، آمریکا

رود پوتوماک

رود پوتوماک رودی در حومه شهر واشنگتن به طول ۲۲٫۴ متر است که از پل کی (Key bridge) در منطقه کلمبیا (District of Columbia) شروع می شود و به سمت شمال تا آبشارهای بزرگ پوتوماک (Great Falls of the Potomac) کشیده شده است. این رود مکانی محبوب برای تفریحاتی مثل کایاک‌سواری، قایق‌سواری، ماهی‌گیری و پیاده‌روی است؛ شاید تعجب‌برانگیز باشد، اما حتی این رود هم مرگبار است.

آب خروشان پوتوماک باعث ایجاد جریان‌های گردابی در زیر رودخانه می‌شود؛ حتی در آرام‌ترین نقاط آن. این جریان‌های گردابی افرادی را که وارد آب می‌شوند و حتی شناگران حرفه‌ای را گرفتار می‌کند و باعث غرق شدن آن‌ها می‌شوند؛ بنابراین هیچ وقت فریب ظاهر آرام این رودخانه را نخورید.

تالاب آبی، داربی شر، انگلستان

تالاب آبی

مدتی پیش یک معدن متروکه به نام فار هیل کوری (Far Hill Quarry) در تپه هارپر هیل (Harpur Hill) با آب پر شد و به تالابی تبدیل شد که به خاطر وجود لکه‌های بزرگ آبی رنگ در آب، تالاب آبی (The Blue Lagoon) نام گرفت. بعدها این تالاب در میان سکنین منطقه به مکانی محبوب برای شنا تبدیل شد؛ اما هشدارهایی نیز در رابطه با خطر شنا در آن به ساکنان داده شد.

این تالاب به دو دلیل خطرناک است؛ اول اینکه آب آن درست به اندازه آمونیاک سمی بوده و PH ۱۱٫۳ نشان‌دهنده این است که آب این تالاب به شدت قلیایی بوده و می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های قارچی در ناحیه شکم و پوست شود. دومین دلیل برای اثبات خطرناک بودن این تالاب، وجود موادی همچون تکه‌های خودرو، اجساد حیوانات و حتی مدفوع در آن است. مدتی پیش اعضای شورای شهر تصمیم‌ گرفتند این تالاب را به رنگ سیاه درآوردند تا مردم برای شنا نکردن در آن متقاعد شوند.

چاه یعقوب، تگزاس آمریکا

چاه یعقوب یکی از خطرناک‌ترین مناطق دنیا برای شیرجه زدن است. زمانی که به داخل این چاه شیرجه می‌زنید، وارد حفره‌ای به عمق ۹ متر می‌شوید. پس از ورود به این حفره می‌توانید وارد حفره‌ دوم به عمق ۲۴ متر نیز بشوید.

نقطه‌ای خطرناک این چاه راهرویی است که شبیه محل خروج به نظر می‌رسد؛ اما در واقع فرد را در خود حبس می‌کند. این چاه حفره سوم و چهارمی نیز  دارد که ورود به آن‌ها دل و جرات می‌خواهد، عمق این چاه در مجموع ۴۰ متر است.

 

 

 

 

 


استراسبورگ از دیدنی‌ترین شهرهای فرانسه و اروپا، یکی از جذاب‌ترین مقصدهای توریست‌های دنیا است. در این مطلب، هزینه‌های سفر به استراسبورگ را بررسی می‌کنیم.

فرانسه یکی از جذاب‌ترین کشورهای جهان برای توریست‌ها است. بناهای زیبا، مراکز تاریخی، سوغاتی‌های جذاب و موارد این‌چنینی، فرانسه را به یکی از انتخاب‌های اصلی مسافران اروپا تبدیل کرده است.

استراسبورگ یکی از همین شهرهای دیدنی فرانسه است. این شهر در شرقی‌ترین نقاط فرانسه و در مرز آن با آلمان واقع شده؛ به همین دلیل، تاثیرات فرهنگ و زبان آلمانی را در این شهر به‌وضوح می‌توانیم ببینیم. کلیساهای تاریخی، بناهای زیبا، خیابان‌های تر و تمیز و سنگ‌فرش شده در کنار آب و هوای مطبوع، استراسبورگ را به یکی از توریست‌پسندترین شهرهای فرانسه و اروپا تبدیل کرده است. وجود یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان در این شهر و همچنین واقع شدن پارلمان اروپا در آن، استراسبورگ را از دیگر شهرهای فرانسه متمایز می‌کند. هفتمین شهر بزرگ فرانسه یعنی استراسبورگ، حدود ۷۸ کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیتش حدود ۲۷۶ هزار نفر و یورو، پول رایج شهروندانش است. مواردی که ذکر کردم، همه و همه می‌توانند شما را برای سفر به این شهر مشتاق کنند و خب قبل از سفر به هر شهر، این سوال پیش می‌آید که هزنیه‌ی سفر و امرار و معاش در آن چقدر است؛ در این مقاله قرار است برایتان از هزینه‌های سفر به استراسبورگ بگویم.

هزینه بلیط تهران –  استراسبورگ

با توجه به منطقه‌ی جغرافیایی استراسبورگ، سر به این شهر از راه‌های مختلفی امکان دارد؛ از راه آبی گرفته تا زمینی، می‌توان به این شهر زیبا سفر کرد اما فاصله‌ی بسیار زیادش با ایران، هواپیما را به بهترین راه ممکن برای سفر به آن تبدیل می‌کند که در این مطلب هم، مخارج سفر هوایی به استراسبورگ را بررسی می‌کنیم.

همانطور که شاید الان به ذهن‌تان خطور کرده، متاسفانه امکان خرید بلیط هواپیمای پرواز تهران – استراسبورگ از خطوط هوایی داخلی وجود ندارد و در نتیجه، برای خرید بلیط تهران – استراسبورگ، باید دست به دامن خطوط هوایی خارجی شویم. خطوط هوایی مختلفی مثل قطر و ایرفرانس، سفر تهران – استراسبورگ را انجام می‌دند؛ هزینه‌ی پایه سفر به این شهر، سه میلیون تومان است که طبیعتا با ایجاد یک‌سری تغییرات در آپشن‌های بلیط هواپیما، شاهد بالا رفتن قیمت تمام‌شده‌ خواهید بود. نوسانات این روزهای قیمت ارز، هزینه‌ی تمام شده برای خرید بلیط تهران – استراسبورگ را خیلی بالا برده و در نتیجه، رقم‌هایی تا سی میلیون تومان هم در قیمت‌های بلیط پرواز به این شهر دیده می‌شود؛ پس، رزرو تور فرانسه به‌صرفه‌تر از سفر انفرادی به این شهر خواهد بود که در ادامه‌ی مطلب، هزینه‌ی تورها را هم بررسی خواهم کرد.

هزینه اقامت در هتل‌های استراسبورگ

هزینه سفر به استراسبورگ

مقاله‌های مرتبط:

پیش‌تر هم گفتم که استراسبورگ از شهرهای توریستی معروف فرانسه است و در نتیجه، در این شهر هتل‌ها و مراکز ارائه‌ی خدمات اینچنینی مختلفی را می‌توانیم پیدا کنیم. برای تمامی اقشار جامعه، هتل‌ها و مسافرخانه‌های مختلفی وجود دارد. از مسافرخانه‌های معمولی گرفته تا هتل‌های لوکس و چندستاره، همه و همه برای ارائه خدمات به مسافران استراسبورگ آماده هستند. هزینه‌ی اقامت در هتل های استراسبورگ، برای یک نفر و به‌مدت یک شبانه‌روز، از ۶۰ دلار شروع می‌شود و به مبالغی حدود ۵۰۰ دلار هم می‌رسد. اگر دوست ندارید در یک هتل ساکن شوید، می‌توانید خانه اجاره کنید. برای اجاره‌ی یک خانه‌ی یک اتاقه در مرکز شهر و خارج از آن، باید به‌ترتیب چیزی حدود ۵۰۰ و ۶۰۰ دلار خرج کنید.

اجاره یک آپارتمان ۸۵ متری در محله‌های گران، هزار و ۲۸۸ دلار و در محله‌های معمولی، ۹۹۵ دلار می‌شود؛ این درحالی است که اجاره‌ی یک خانه‌ی ۴۵ متری در محله‌های گران و معمولی استراسبورگ، حدودا ۷۵۳ و ۵۷۰ دلار برایتان آب خواهد خورد!

هزینه‌ی غذا و خورد و خوراک

هزینه سفر به استراسبورگ

خورد و خوراک از دیگر مسائل اساسی امرار و معاش یک توریست است و دانستن موارد مربوط به آن، برایش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

خورد و خوراک در رستوران‌های استراسبورگ آنقدرها هم گران نیست؛ یک وعده‌ی غذایی روتین در یکی از رستوران‌های نه‌چندان گران این شهر، حدود ۱۱٫۶۷ تا ۱۶٫۳۳ دلار هزینه خواهد داشت. یک بطری نوشابه یا آب در استراسبورگ به‌ترتیب ۱٫۷۵ تا ۳٫۵ دلار قیمت دارند. فست‌فود هم از گزینه‌های جذاب در دسترس برای قسمت خورد و خوراک است؛ هزینه‌ی یک وعده‌ی غذایی در رستوران‌های مک‌دونالد شهر استراسبروگ، حدود ۸٫۴۰ تا ۹٫۳۳ دلار خواهد شد.

هزینه حمل و نقل عمومی در استراسبورگ

هزینه سفر به استراسبورگ

گشت و گذار در یک شهر، بازدید از مکان‌های دیدنی آن، رفتن به مراکز خرید و مواردی این‌چنینی، همه به حمل و نقل وابسته هستند و اینجاست که حمل و نقل عمومی یک شهر، برای توریست‌هایش اهمیت پیدا می‌کند.

برای گشت و گذار در استراسبورگ، ابتدای شاید دوست داشته باشید که اصلا خودتان از وسیله‌ی نقله‌ی شخصی‌تان استفاده کنید. اگر چنین تصمیمی دارید، بهتر است بدانید که هزینه‌ی هر لیتر گازوئیل، ۱.۴۵ دلار است. برای حمل و نقل عمومی اما، تاکسی و اتوبوس‌های استراسبورگ برای خدمت‌رسانی به شما آماده هستند. هزینه حرکت با تاکسی به سمت مرکز شهر، حدود ۲۲.۱۷ دلار می‌شود. هزینه‌ی حمل و نقل در شهر استراسبورگ با اتوبوس، طبیعتا کمتر از حمل و نقل با تاکسی است و باید این را درنظر بگیرید که در کنار تمامی مواردی که ذکر شد، شما می‌توانید با خرید اشتراک یک ماهه‌ی کارت گردشگری استراسبورگ که ۵۴ دلار قیمت دارد، از تمامی خدمات حمل و نقل عمومی شهر، به‌رایگان استفاده کنید.

هزینه‌ی تور فرانسه

هزینه سفر به استراسبورگ

در ابتدای مقاله اشاره کردم که هزینه‌ی سفر انفرادی به استراسبورگ ، شاید کمی گران تمام شود و در نتیجه، استفاده از تورهای مختلف برای سفر به این شهر، به‌صرفه‌تر خواهد بود. در حال حاضر، شما می‌توانید در جریان تور فرانسه، به شهرهای مختلفی از این کشور زیبا سفر کنید که استراسبورگ هم یکی از آن‌ها است. قیمت تور فرانسه شامل مواردی مثل هزینه هتل، غذا و تورهای گردشگری می‌شود و از حدود چهارصد هزار تومان شروع می‌شود، تا دو و چهار میلیون تومان ادامه دارد. و در تمامی فصول سال هم می‌توان تور به مقصد استراسبورگ را پیدا کرد.

صفحه 1 از 26
12345678910 بعدی 20...«