انجمن صنفی گردشگری ایران

» 2018 » سپتامبر


مقابله با جت لگ یکی از مهم‌ترین واکنش‌های مسافران پس از سفر به نقاط دور است. با ۵ راهکار ساده اما موثر می‌توانید به راحتی با این مشکل کنار بیایید.

مقاله‌های مرتبط:

سفرهای بین‌المللی جسم و روح آدم را گیج می‌کنند. حالت تهوع، خستگی، و گیجی باعث می‌شود زمان لازم برای گشتن در یک کشور جدید را نداشته باشیم. پس بهترین راه حل برای مواجه شدن با جت لگ یا پرواززدگی چیست؟ معمول‌ترین تاثیرات جت لگ خستگی، سوءهاضمه، مشکلات روده، از دست دادن اشتها و کاهش عملکرد ذهنی و جسمی است. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که ریتم شبانه روزی ما (ساعت بیولوژیکی ما که به ما می‌گوید چه موقع بخوابیم، بیدار شویم و غذا بخوریم) با ساعت منطقه جغرافیایی جدید هماهنگ نباشد. از آنجا که به سرعت نمی‌توان خود را هماهنگ کرد، ما چند ترفند به شما یاد می‌دهیم تا شرایط را برای شما راحت‌تر، و تاثیر جت لگ را کمتر کند. روزنامه‌نگار و پرفروش‌ترین نویسنده نیویورک تایمز، مکس لوگاور (Max Lugavere) بهترین راه‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

جت لگ

۱. جسم و ذهن خود را با خورشید هماهنگ کنید

بهترین راه برای تنظیم ساعت شبانه روزی، قرار گرفتن در معرض نور است. سفر به شرق سخت‌تر از سفر به غرب است، زیرا در شرق روزها کوتاه‌تر و در غرب روزها بلندتر است، و این بدان معنا است که ریتم شبانه‌روزی شما باید تلاش بیشتری برای هماهنگی بکند. لوگاور می‌گوید:

هر زمان که به مقصدم می‌رسیم و همچنان خورشید می‌درخشد، بیرون می‌روم و بدون عینک آفتابی به آسمان نگاه می‌کنم. البته به طور مستقیم به خورشید نگاه نمی‌کنم بلکه به نقطه‌ای از آسمان خیره می‌شوم. روز بعد، به محض اینکه بیدار شوم دوباره همین کار را انجام می‌دهم. نور کمک می‌کند تا دوره ۲۴ ساعته بدن را سریع‌تر با شرایط جدید وفق دهید.

۲. مقدار کمی ملاتونین بخورید

مقابله با جت لگ

ملاتونین یک نوع هورمون است که به مغز شما زمان خوابیدن را اعلام می‌کند. مصرف کمی از آن، بین سه تا پنج میلی‌گرم، سی دقیقه پیش از خوابیدن، می‌تواند ساعت بدن شما را تغییر دهد.

۳. غذا خوردن را برنامه‌ریزی کنید

مقابله با جت لگ

لوگاور از خوردن غذاهای هواپیما خودداری می‌کند زیرا پر از روغن و افزودنی‌ها است. او همچنین هنگام پرواز قهوه نمی‌نوشد، درعوض آب بدن را در سطح مناسب نگه می‌دارد. او می‌گوید:

من از خوردن غذا و کافئین طی پروازهای بلند خودداری می‌کنم (اما آب بسیاری می‌نوشم)، درعوض صبح روز بعد که به مقصد برسم یک وعده غذای حسابی خود را مهمان می‌کنم.

۴. دوش آب سرد بگیرید

مقابله با جت لگ

لوگاور قوانین خود را برای صبح و عصر (در مقصد) دارد:

گرفتن دوش آب سرد می‌تواند باعث تحریک هورمون‌ها و واکنش آن‌ها درست مانند واکنشی که قبلا به بیدار شدن داشتند شود. دوش آب سرد شما را به روال عادی برمی‌گرداند. من همیشه این کار را انجام می‌دهم و زمانی که خسته هستم، آب سرد باعث می‌شود ذهنم آنلاین شود.

لوگاور پیشنهاد می‌دهد که عصرها تهویه هوا را کم کنید و یک حمام یا دوش آب گرم بگیرید. او می‌گوید:

وارد شدن به یک اتاق یا فضای خنک‌تر باعث خواب آلودگی می‌شود.

۵. طوری برنامه‌ریزی کنید که عصر به مقصد برسید

مقابله با جت لگ

نکته اصلی در خرید بلیت هواپیما دقت در زمان رسیدن به مقصد است. سعی کنید غروب به مقصد مورد نظر برسید، زیرا با این کار به احتمال زیاد خیلی زود می‌خوابید و سرحال بیدار می‌شوید. ضروری است که ساعت خود را با ساعت مقصد یکی کنید. چند روز پیش از سفر ساعت خواب و خوراک خود را نزدیک به ساعت مقصد تنظیم کنید.


از میان تعداد زیاد محوطه‌های باستانی اروپا که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده‌اند، تعدادی از آن‌ها کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند و بازدیدکننده زیادی ندارند.

مقاله‌های مرتبط:

یک پلتفرم آنلاین جدید، محوطه‌های میراث جهانی یونسکو در سراسر اروپا را معرفی می‌کند و امکان آشنایی با تاریخ و فرهنگ غنی را در مکان‌هایی که جمعیت کمی از آن‌ها دیدن می‌کنند، فراهم کرده است.

از دوران نوسنگی و برنز، اروپا شاهد تمدن‌های متعددی بوده است که نوآوری‌هایشان دنیای امروز ما را ساخته‌اند. مناظر آن الهام‌بخش برخی از معروف‌ترین آثار هنری دوران مدرن بوده و شهرهای کوچک و بزرگ آن شاهد موفقیت‌های تاریخی (نظیر توسعه مطبوعات چاپی) و تراژدی‌های بزرگ (مانند جنگ جهانی اول و دوم) بوده است.

کشورهایی که امروزه اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند، ۳۵۰ محوطه باستانی در لیست میراث جهانی یونسکو دارند که بسیاری از آن‌ها جزو مقاصد گردشگری بسیار محبوب نظیر کانال‌های ونیز و ساختمان‌هایی به طراحی گادوی در بارسلونا هستند. اما یونسکو در ۱۵ سپتامبر، سایت سفرهای میراث جهانی اروپا (World Heritage Journeys Europe) را راه‌اندازی کرد که به‌عنوان یک وب‌سایت تعاملی، محوطه‌های باستانی کمتر شناخته‌شده یونسکو در اروپا را معرفی کرده و امکان سفر آسان به این مناطق را برای گردشگران فراهم می‌کند.

این سایت جدید، ۳۴ محوطه باستانی در ۱۹ کشور اروپایی را معرفی و آن‌ها را به ۴ گروه تقسیم‌بندی کرده است: اروپای باستانی، اروپای رمانتیک، اروپای سلطنتی و اروپای زیرزمینی. وقتی کاربران روی عکس‌ها و توضیحات محوطه‌های میراث جهانی کلیک می‌کنند، می‌توانند اطلاعات کافی درباره نحوه بازدید و زمان بازدید را به دست آورند. علاوه براین، برنامه‌های سفر نظیر سفر ریلی با قطارهای اروپا در فرانسه، پرتغال و اسپانیا را پیشنهاد داده و به مسافران نشان می‌دهد چطور مجموعه‌ای از محوطه‌های باستانی یونسکو در اروپا را در قالب یک سفر بگردند.

طبق گفته نمایندگان یونسکو، این برنامه بخشی از یک توافق بین این سازمان فرهنگی و نشنال جئوگرافی است. هدف از این برنامه، ترویج گردشگری پایدار است که مسافران را تشویق می‌کند به جای سفر به قطب‌های گردشگری قاره اروپا، از مناطق کمتر دیده شده آن دیدن کنند.

میشل روزلر، مدیر مرکز میراث جهانی یونسکو گفته است:

هدف ما تغییر نحوه مسافرت مردم، اقامت طولانی‌تر در مقصد، تجربه فرهنگ محلی و کسب دانش عمیق‌تر است.

منطقه باستان شناسی تاراکو، اسپانیا

محوطه های باستانی اروپا

در حدود ۸۸ کیلومتری جنوب بارسلونا، شهر ساحلی و کاتالونیایی تاراگونا قرار دارد که در گذشته یک شهر مهم رومی معروف به تاراکو (Tárraco) بود. این شهر در سال ۲۱۸ قبل از میلاد احداث و به مرکز مکتب امپراتوری برای همه استان‌های امپراتوری روم در سراسر شبه جزیره ایبری تبدیل شد. امروزه حفاری‌های محافظت‌شده در داخل و خارج اطراف تاراگونا، برخی از اولین نمونه‌های برنامه‌ریزی شهری و مهندسی نظامی را نشان می‌دهند. از محوطه‌های باستانی قابل توجه این منطقه می‌توان به آمفی‌تئاتر تاراگونا (Tarragona Ampitheater) و قنات لس فررس (Les Ferreres Aqueduct) اشاره کرد که این قنات برای تامین آب این شهر باستانی توسط رومی‌ها ساخته شده بود.

چشم انداز فرهنگی سینترا، پرتغال

محوطه های باستانی اروپا

در اوایل قرن پانزدهم، سینترا (Sintra) به ییلاقی تابستانی برای اشراف و خانواده‌های سلطنتی اروپا تبدیل شد. این منطقه در شمال غرب لیسبون قرار دارد و در مرکز این شهر تاریخی می‌توان قصر ملی سینترا (National Palace of Sintra) را مشاهده کرد که  به سبک گوتیک و مانوئلین ساخته شده است و به مدت حدود ۸ قرن محل به‌عنوان سکونت خاندان سلطنتی پرتغال استفاده می‌شد. قصر پنا (Pena Palace) یکی از عجایب هفتگانه پرتغال به شمار می‌رود که مشرف به سینترای زیبا است.

مرکز تاریخی ویلنیوس، لیتوانی

محوطه های باستانی اروپا

پایتخت لیتوانی یکی از بزرگ‌ترین و محافظت شده‌ترین اولد تاون‌ها در شمال اروپا است. مرکز تاریخی ویلنیوس (Vilnius Historic Center) در ویلنیوس لیتوانی، مجموعه‌ای زیبا از ساختمان‌های گوتیک، رنسانس و باروک و کلیساها را پیشکش نگاه گردشگران می‌کند، اما این همه ماجرا نیست و بالن‌های هوای گرم رنگارنگ را خواهند دید که رنگ و بوی متفاوتی به آسمان این شهر داده‌اند. اینجا از معدود پایتخت اروپایی به شمار می‌رود که استفاده از ابزارهای پروازی در آن مانعی ندارد. علاوه بر اولد تاون، پارک‌های عمومی و دریاچه‌ها در این شهر خودنمایی می‌کنند و خیابان‌ها مملو از کافی شاپ‌هایی هستند که محلی برای دورهمی‌های افراد محلی به حساب می‌آید.

 

 • تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

در این پست می توانید آهنگ میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

Download New Song By meysam motiee Called  deltang karbala

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
میثم مطیعی دلتگ کربلا آهنگ مداحی

 

نوشته دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

در این پست می توانید دانلود مداحی امیر تتلو شب تیره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

Download New Song By Amir Tataloo Called  Shabe Tire

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
حمید صفت شب تیره حسن بابا محمدی آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷

در این پست می توانید دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم 97

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
جواد مقدم شب ششم محرم مداحی

 

دانلود بخش اول شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش دوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش سوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش چهارم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش پنجم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش ششم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هفتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هشتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش نهم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

دانلود بخش آخر شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

نوشته دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

 • تاریخ : ۸ام مهر ۱۳۹۷
 • موضوع : دسته‌بندی نشده
 • بازدید :

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

در این پست می توانید آهنگ حمید صفت عجایب شهر را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

Download New Song By Hamid Sefat Called  Ajayeb Shahr

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
حمید صفت عجایب شهر بزودی

 

نوشته دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


با حضور نمایندگانی از ایران، سومین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ترکیه در شهر وان برگزار شد.

نمایندگان بخش گردشگری ایران، ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این نمایشگاه که از دیروز به مدت چهار روز در شهر وان در شرق ترکیه دایر شده، حضور دارند.

توسعه تجارت و تقویت صنعت گردشگری بین کشورهای منطقه هدف از برپایی این نمایشگاه عنوان شده است.

نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به حضور نمایندگان بخش گردشگری چهار استان اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در این نمایشگاه بیان کرد که برگزاری چنین نمایشگاهی با توجه به اینکه کشورهای منطقه اشتراکات فراوانی دارند و برای برقراری تسهیل سفر بین آنها، می‌تواند به تقویت ارتباطات مثبت بین این کشورها بیانجامد.

فلاحی از جمله اهداف حضور ایران در این نمایشگاه را جذب گردشگران خارجی، استفاده از تجربه فعالان بخش گردشگری، معرفی توانمندی‌های گردشگری ایران به خصوص استان‌های همجوار در ترکیه و منطقه قفقاز و نیز جذب سرمایه‌گذاران این بخش ذکر کرد.

در این نمایشگاه غرفه استان اردبیل که با استفاده از نمادهای بومی ایرانی از جمله بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و صنایع دستی محلی تزئین شده، به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به عنوان غرفه برتر انتخاب شده است.

ایشان در ادامه اضافه کرد:

از طرف استاندار اردبیل جهت توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین دو استان اردبیل و وان در این نمایشگاه نشان دوستی به استاندار وان اهدا شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود اردبیل از حضور فعالان گردشگری و سرمایه‌گذاران ترک در این استان استقبال می‌کند و در این نمایشگاه ظرفیت‌های گردشگری ایران و به خصوص استان معرفی شد.

 با استفاده از فن‌آوری نوین و در راستای توسعه گردشگری الکترونیک، در نمایشگاه گردشگری ترکیه برای معرفی جاذبه‌های استان اردبیل از طریق فراهم‌سازی بازدید مجازی از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفته است.


مسافرت‌های دریایی از بندر بوشهر به مقصد دوحه قط تاپایان سال جاری از سر گرفته می‌شود.

به گفته سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، با فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب اسکله بین‌المللی مسافربری و گردشگری این اداره کل مسافرت‌های خارجی به مقصد دوحه پایتخت کشور قطر تا پایان سال جاری مهیا خواهد شد.

 سیاوش ارجمندزاده افزود:

نزدیک‌ترین بعد مسافت دریایی را بندر بوشهر به بنادر کشورهای عربستان، قطر و بحرین دارد .

وی بیان کرد تلاش برای استفاده از ظرفیت مسافرت‌های دریایی استان بوشهر به جزیره خارگ که چندین سال است محدود شده است در دستور کار قرار گرفته است.

در مرحله نخست از سرگیری مسافرت‌های دریایی خارجی از مبدا بندر بوشهر به دوحه قطر به گفته  ارجمند‌زاده در قالب تردد شناورهای باری و مسافری انجام خواهد شد.

در راستا از سرگیری مسافرت‌های دریایی کار مطالعه بازسازی ترمینال مسافری، بهسازی اسکله و لایروبی آن در حال انجام است.

ارجمندزاده بیان کرد:

با تحقق این مهم، امکان صادرات بار از طریق خط کشتیرانی بوشهر-قطر علاوه بر فراهم شدن زمینه حمل و نقل مسافر فراهم می‌شود.

وی یادآور شد که تعاملات سازنده و موثری در ارتباط با توسعه مراودات تجاری بوشهر و قطر با توجه به بازدیدهای هیات قطری از بندر بوشهر فراهم شده است.

بر اساس اظهارات ارجمندزاده حجم تخلیه و بارگیری در شش ماهه نخست امسال از یک میلیون و ۳۹۱ به یک میلیون و ۴۲۲ هزار تن با ۲ درصد افزایش یافت که عمده این رشد در عرصه صادرات محقق شده است.

عمده رشد کالاهای صادراتی از بنادر استان بوشهربه گفته ایشان به مقصد کشور قطر بوده که در این ارتباط افزایشی ۴٫۵ برابری صادرات از بندر دیر بود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه افزایش عمق کانال بندر بوشهر تا ۱۲ متر نیز در دستور کار قرار دارد ادامه داد:

اکنون با ۶۳۰ میلیارد ریال پروژه احداث تاسیسات و زیرساخت‌های جزیره نگین در زمینه آب، برق، تلفن و گاز در حال انجام است.

ارجمندزاده افزود که جاده دسترسی مجتمع بندری نگین به طول ۱۰ کیلومتری در حال انجام است که فعالیت‌های بندری از بوشهر به مجتمع یاد شده  با تحقق این مهم منتقل و به میزان قابل توجهی از حجم ترافیک خودروهای سنگین در بوشهر کاسته می‌شود.


باغ هزارجریب اصفهان، در پای کوه صفه، باغی با دوازده طبقه بوده که با آبشارها و فواره‌هایش یادآور باغ‌های معلق بابل بوده است. هزارجریب و کوه صفه در سفرنامه‌های مسافران خارجی عصر صفوی و قاجار توصیف شده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

مسافرانی که در قرون گذشته به اصفهان رفته‌اند مناطق جنوبی شهر را با باغ هزارجریب و کوه صفه می‌شناسند. با آنکه این باغ چند طبقه با فواره‌ها و حوض‌های متعددش برای برخی از مسافران در مقایسه با باغ‌های فرانسه خیلی منحصر به فرد نیست اما با این حال نتوانسته‌اند از توصیفش چشم‌پوشی کنند. شرح سفرنامه‌نویسان خارجی درباره‌ی هزارجریب را از پیترو دلاواله‌ی ایتالیایی، در نیمه‌ی اول دوره‌ی صفوی، پی می‌گیریم.

دلاواله در حدود سال ۹۹۶ هجری شمسی در سفرنامه‌اش هزارجریب را باغی پر از میوه دیده است:

«بعد از رودخانه، خیابان کماکان با همان دیوارها، درختان، خانه‌ها، باغ‌ها و حوض‌ها ادامه دارد. با این تفاوت که خانه‌ها و باغ‌های اطراف آن دیگر به شاه تعلق ندارد، بلکه متعلق به اشخاص مختلفی است که برای اطاعت از دستور شاه و حفظ زیبایی خیابان، در ساختن آنها بر یکدیگر سبقت جسته‌اند. خیابان به باغ بزرگی که باغ هزارجریب نام دارد منتهی می‌شود.

هزار جریب

هزارجریب در آلبوم شاردن

این باغ و همچنین خیابانی که به آن اشاره کردم امروز چهارباغ خوانده می‌شود؛ زیرا در اصل باغ‌های چهارگانه‌ای در این محل وجود داشته‌اند که از مجموع آنها وضع فعلی به وجود آمده است.

سطح باغ‌ها یکی بالاتر از دیگری قرار دارد اما با اسب به آسانی می‌توان از آنها عبور کرد. در آنجا چیز دیگری جز رشته درختان پرشاخ و برگ میوه دیده نمی‌شود؛ ارتفاع آنها آنقدر کوتاه است که پیاده‌ها و سواران می‌توانند میوه بچینند. هر محوطه‌ای مخصوص درختان خاصی است؛ مثلاً در یک بخش درختان انجیر، در بخش دیگر هلو و …. این باغ‌ها متعلق به شاه هستند ولی مردم با آزادی کامل از آن استفاده می‌کنند.

«میوه‌هایی که در هزارجریب وجود دارد بیش از میزان نیاز شهر اصفهان است»

آنقدر میوه در آن وجود دارد که برای تمام شهر کافی و حتی زیاد هم هست. در عرض و طول باغ راهروهای زیادی وجود دارد که اطراف آنها را درختان سرو کاشته‌اند. این گذرگاه‌ها به اندازه‌ای طویل‌اند که انتهای آنها دیده نمی‌شود. از آخرین باغ، که از همه بلندتر است، نهری عبور می‌کند و سپس دیواری آن را محدود می‌سازد».

هزار جریب

نقاشی اوژن فلاندن از ویرانه‌های فرح آباد (زیر مجموعه هزار جریب)، سال ۱۸۵۱

ژان شاردن فرانسوی، در همان دوران، از فواره‌های فراوان و عمارت‌های باغ گفته است:

«این باغ دوازده طبقه مسطح دارد که دوازده خیابان عرضی از آن به موازات باغ عبور می‌کنند. سه خیابان طولی هم دارد که از زیر سقف‌های آجری عبور کرده از سوی دیگر باغ سر در می‌آورند. در فاصله‌ی بین هر طبقه، آبشار ملایمی وجود دارد. در پایین آنها، حوض‌هایی به اشکال هندسی دایره، مستطیل و هشت‌ضلعی ساخته‌اند. در دو طرف هر حوض، عمارت‌های آجری ساخته‌اند و در طبقه‌ی ششم کلاه فرنگی بزرگی ساخته شده است.

«نزدیک به ۵۰۰ فواره در باغ هزارجریب وجود داشته است»

یک عمارت در ابتدا و عمارتی در انتهای باغ ساخته بودند که از هر حیث شبیه هم بود. خیابان میانی باغ در راستای چهارباغ و در هماهنگی با آن ساخته شده است؛ به گونه‌ای که در دو طرف آن درختان چنار کاشته‌ و در وسط آن نهر آب جاری است. در چهار طرف باروهای باغ نیز کبوترخانه ساخته‌اند تا هم از کود کبوترها برای صیفی‌جات استفاده شود و هم ساختمانش عظمت و جلال به باغ ببخشد. فواره‌های متعدد باغ نیز، که تعدادشان به ۵۰۰ فواره می‌رسد، در تمام باغ پراکنده‌اند و در جای خود بسیار زیبا و دلنواز هستند».

هزار جریب

ژان باتیست تاورنیه‌ی فرانسوی در اواسط دوره صفوی آن را با باغ‌های حومه‌ی پاریس مقایسه کرده:

«باغ هزارجریب برای ایران و ایرانیان قشنگ است اما اگر در فرانسه بود بی‌اهمیت می‌ماند. من چندین باغ در اطراف پاریس دیدم که باغ هزارجریب قابل مقایسه با آنها نیست. اگر یک ایرانی باغ ورسای و سایر قصرهای سلطنتی فرانسه را ببیند دیگر باغ هزارجریب از چشمش می‌افتد.

«حوض بزرگ وسط باغ هزارجریب بیش از ۳۵ متر قطر دارد»

باغ هزارجریب در دامنه‌ی تپه‌ای واقع شده. باغ شانزده طبقه دارد که هر طبقه شش-هفت پا بلندتر از طبقه‌ی دیگر است. از تمام حوض‌های آن آب باریکی جاری است و آنچه در این باغ بیش از همه به چشم می‌آید حوض بزرگی است که در طبقه‌ی چهارم قرار دارد. حوض بزرگ بیش از ۳۵ متر قطر دارد و به شکل هشت‌ضلعی است. در پیرامون حوض، چندین لوله نصب کرده‌اند که آب از آنها به ارتفاع یک متر فوران می‌کند.

ورسای

نقاشی پیر باتل از کاخ ورسای، سال ۱۶۶۸

سه پله وجود دارد که از طریق آن می‌توان به میان حوض رفت. نهری از سنگ در وسط خیابان عمده‌ی باغ، که به عمارت منتهی می‌شود، ساخته شده که به عرض نهر خیابان چهارباغ است. آب این نهر به نهر خیابان چهارباغ متصل است. در طبقه‌ی دهم نیز حوض دیگری مثل طبقه‌ی چهارم به همان شکل و بزرگی دیده می‌شود. در طبقه‌ی آخر، که باغ به انتها می‌رسد، نهر با خیابان اصلی تقاطع پیدا می‌کند و در کنار آن کلاه فرنگی‌هایی ساخته‌اند.

گل‌کاری و چمن و زینت‌های دیگری که برای قشنگی باغ لازم است نه در هزارجریب و نه در هیچ یک از باغ‌های دیگر ایران دیده نمی‌شود».

«شاه سلیمان صفوی کوه صفه را به تفرج‌گاه تبدیل کرد»

انگلبرت کمپفر آلمانی در نیمه دوم حکومت صفویان از تبدیل شدن کوه صفه به مکانی تفریحی نوشته است:

«پس از آنکه شاه سلیمان صفوی سلامت خود را به دست آورد، تفرج‌گاه‌های مختلفی بنا کرد. یکی از آنها در دامنه‌ی کوه صفه بود که از چشمه‌ها و درختان و چشم‌اندازهای خوبی برخوردار بود. از آن پس، آنجا قرق سلطنتی شد و مدام به صفه می‌رفت؛ به همین دلیل گاه به آنجا «تخت سلیمان» نیز می‌گویند».

هزار جریب

هزارجریب، ۱۲۰ سال پیش

چریکوف روس در سال ۱۲۲۹ هجری شمسی هزارجریب را مخروبه دید:

«هزارجریب زمانی باغ باصفایی بوده اما حال مخروبه شده است. کوه صفه هم در نزدیکی آن دیده می‌شود. در وسط هزارجریب و دامنه‌ی کوه صفه، قبرستان ارامنه قرار دارد. سنگ قبرها بزرگ و طراحی خوبی دارند. یهودیان می‌گویند قبر ساره، همسر حضرت ابراهیم، نیز در اصفهان است».

با متروک شدن باغ هزارجریب، امروز تنها کوه صفه و دامنه‌های آن است که محل گردشگر مسافران قرار می‌گیرد. در ادامه چند نمونه از آخرین نظرات توریست‌ها درباره‌ی صفه را می‌خوانیم.

صفه

مسافر آمریکایی در اسفند ۹۵ از قلل برفی و چشم‌انداز خاص آنها نوشت:

«وقتی در صفه بودم یاد کلرادو افتادم از این لحاظ که شهر در میان کوه‌های بلند و برفی محصور شده بود. آنجا به راحتی توانستم دوست پیدا کنم و راه‌های خطرناک را با آنها طی کنم. البته از تله‌کابینش هم می‌شود استفاده کرد. چه هنگام طلوع و چه غروب منظره‌ی دیدنی‌ای دارد».

صفه

گردشگر آلمانی در شهریور ۹۷ رفتن به کوه صفه را یکی از بهترین تجاربش در اصفهان می‌داند:

«ما در عرض یکی دو ساعت خود را به بالای کوه صفه رساندیم و چشم‌انداز شهر مسرور شدیم. آنجا بود که فهمیدم چرا مردم اصفهان در روزهای تعطیل یا آخر هفته‌ها به آنجا می‌روند. یک بنای قلعه‌مانند نیز در نوک آن قرار دارد. اینجا می‌تواند بهشت صخره‌نوردان باشد».

دانلود ویدیو


مهرماه امسال، با رخدادهای نجومی بسیاری از جمله بارش‌های شهابی مختلف و مقارنه‌های متفاوت همراه خواهد بود.

بارش شهابی اژدهایی در شبانگاه یکشنبه تا بامداد دوشنبه، ۱۵ و ۱۶ مهر ماه سال جاری به اوج بارش خود می‌رسد.بارش شهابی اژدهایی هرساله در اواسط مهرماه به اوج خود می‌رسد. کانون این بارش شهابی در صورت فلکی «اژدها»، بین صورت فلکی «خرس بزرگ» و «خرس کوچک» (دب اکبر و دب اصغر) است. بهترین شرایط برای مشاهده بارش شهابی، آسمان صاف و آلودگی نوری کم است. مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این‌باره گفته است:

شهاب‌ها که در گذشته به آن‌ها «شهانه» می‌گفتند، ذرات میلی‌متری و میکرومتری هستند که از دم دنباله‌دارها بر جا مانده‌اند. این ذرات عموما به صورت توده‌های بزرگ قرار دارند که در برخورد با جو زمین، بارش‌های شهابی صورت می‌گیرد.

عتیقی در ادامه گفت:

«شهاب» (Meteor) با «شهاب‌سنگ» (Meteoride) متفاوت است. شهاب‌سنگ‌ها دارای جرم و حجم قابل توجهی هستند و در جو می‌سوزند؛ اما شهاب‌ها ذرات بسیار ریزی هستند که در فاصله ۸۰ تا ۱۵۰ کیلومتری سطح زمین، طی فرآیند شیمیایی، نور زیادی از خود منتشر می‌کنند. این نور گاهی بسیار درخشان بوده و به آن‌ها «آذرگوی» یا «آتش‌گوی» (Fire ball) می‌گویند.

بارش شهابی مهر

منشا بارش شهابی اژدهایی، دنباله‌دار «ژیاکوبینی زینر”/۲۱P» بوده و میزان آن، بین ۱۵ تا ۲۰ عدد شهاب بر ساعت (ZHR) است.

عتیقی درباره رد عبور شهاب‌ها در آسمان‌ گفته است:

در برخورد با جو، اتم‌های این ذرات برانگیخته و الکترون‌های مدار ظرفیت، انرژی گرفته و به مدار بالاتر می‌روند. اما از آن‌جایی که اتم  می‌‌خواهند همواره در حالت پایدار باشد، پس از برخورد، الکترون‌ها بر مدار ظرفیت باز می‌گردند و انرژی خود را به صورت انرژی نورانی، همچون نور فلورسانس (Flourescence) آزاد می‌کنند.

همچنین، بارش شهابی جباری یکی از بارش‌های شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی جبار به نظر می‌رسد. این بارش معمولا هر سال از حدود ۱۰ مهر آغاز شده و در ۲۹ مهرماه به اوج خود می‌رسد. اوج بارش شهابی جباری در بیست و نهم مهرماه امسال، در بیشترین حالت بارش شهاب‌، تعداد ۲۰ عدد در ساعت پیش‌بینی شده است. عمران مرادی، عضو کمیته علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان، در این‌باره گفته است:

از دیگر رویداد‌های نجومی این ماه می‌توان به مقارنه ماه با ستاره‌های معروف آسمان اشاره کرد. مقارنه، به هم‌راستا شدن دو یا چند جرم آسمانی می‌گویند که از منظر زمین، در کنار هم دیده شوند. نخستین مقارنه ماه با ستاره «دبران» در بامداد یکشنبه، هشتم مهرماه در ساعت ۵:۳۷ دقیقه، و مقارنه دیگر با ستاره «قلب ‌الاسد» در بامداد چهاردهم مهرماه در ساعت ۲:۵۴ دقیقه خواهد بود. همچنین، علاقه‌مندان می‌توانند نوزدهم مهرماه، ساعت ۱۹:۰۵ دقیقه، مقارنه سیاره مشتری و ماه، و در تاریخ بیست و ششم همین ماه، در ساعت ۱۷:۴۷، مقارنه ماه با مریخ را مشاهده نمایند.

مرادی در ادامه گفت:

شانزدهم مهرماه، در هنگام سحرگاه، در ساعت ۵:۱۰ دقیقه، در سمت شرق آسمان، امکان رويت هلال آخر ماه محرم با چشم غیر مسلح وجود دارد. علاوه بر آن، بعد‌ از ظهر هفدهم مهرماه، در هنگام غروب آفتاب نیز می‌توان هلال اول ماه صفر ۱۴۴۰ هجری قمری را مشاهده کرد.

بارش شهابی مهر ماه

او درباره نحوه رويت هلال ماه‌های قمری افزوده است:

گاهی رصد هلال ماه با بحران و سختی همراه خواهد بود و گاهی با چشم غیر مسلح نیز قابل رصد است. در مورد رصد آخرین هلال ماه محرم، به شرط ابری نبودن آسمان با چشم غیر مسلح می‌توان هلال را رویت کرد، اما هلال اول ماه صفر در اصطلاح نجومی رصد بحرانی دارد و بدون ابزار رصدی قابل مشاهده نیست.

مرادی در انتها گفت:

در پاییز و به خصوص در نخستین ماه این فصل، خورشید هنگام طلوع و غروب، قوس کمانی کوتاه‌تری را در آسمان طی می‌کند که در نتیجه، مدت زمانی حضور خورشید در آسمان در طول روز کوتاه‌تر می‌شود، و زمان بین طلوع و غروب خورشید کمتر خواهد شد.

عکس: ایسنا

صفحه 1 از 15
12345678910 بعدی ...«