انجمن صنفی گردشگری ایران

» انجمن صنفی


حمام قجر یادگار دوران صفویه و از بزرگ‌ترین گرمابه‌های شهر قزوین است که چون نگینی زیبا در بین آثار تاریخی شهر می‌درخشد. 

مقاله‌های مرتبط:

 یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین که به دستورشاه عباس دوم ساخته شده و نخست “حمام شاهی” نام داشته است، حمام قجر قزوین است که  تاریخ بنای آن را “صحت عافیت” گفته‌اند که معادل ۱۰۵۷ است.

چرا که در دوره‌ای تاریخی معماران بنا به دلیل ماندگاری تاریخ ساخت، آن را به صورت رمزگونه یا به شعر نوشته و با احتساب عدد ابجد آن، تاریخ ساخت در دل شعر باقی مانده است. این روش باعث می‌شود که شعر در اذهان باقی بماند و اگر زمانی کتیبه‌ی ثبت شده در آن تخریب شود، تاریخ ساخت آن محفوظ است.

ساخت از لطف شاه حمامی… به لطافت قبول هر مقبل

چون یکی از درون برون آید… “صحت عافیت” بود تاریخ

 حمام قجر در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار دارد و قدیمی‌ترین حمام موجود در قزوین به شمار می‌آید که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی توسط امیر گونه خان از سرداران و امرای وی ساخته شده است. جاذبه های شهر قزوین به قدری یاد است که این شهراولین شهر از تعداد جاذبه‌های گردشگری و تاریخی به ثبت رسیده در ایران محسوب می‌شود با نگاهی به صفحه تور ایران و یا تور ایرانگردی شما می‌توانید انتخاب‌های زیادی در سفر به شهرهای زیبای ایران همچون قزوین داشته باشید. 

حمام قجر روی نقشه 

حمام قجر یکی از کهن‌ترین و بزرگترین گرمابه‌های قزوین است که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری توسط امیرگونه خان از امیران شاه عباس دوم در دوره صفویه در محله عبید زاکانی فعلی بنام حمام شاهی ساخته شده که با سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه بالغ بر هزار و ۴۵ مترمربع مساحت دارد.

حمام قجر

 سر در ورودی حمام قجر

اطلاعات معماری

مساحت حمام قجر در حدود ۱۰۴۵ متر مربع است و از دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه و سه بخش اصلی سربینه، میاندر و گرمخانه تشکیل شده است. درب اصلی حمام رو به جنوب باز می شود و با راه پله مارپیچی به سربینه منتهی می‌شود. سربینه بزرگ گرمابه که حوض زیبایی در وسط آن قرار دارد، شش شاه‌ نشین و طاق نما را در پلانی هشت ضلعی با راهرویی به گرمخانه پیوند می‌دهد. سربینه مکانی برای تعویض لباس و آماده شدن مراجعین برای استحمام بوده است. درب دیگری نیز از جانب غربی به حمام راه داشته که احتمالا مخصوص بانوان بوده است.

حمام قجر

حوض  و داخل حمام

 تزئینات گرمابه شامل کاشیکاری و طاق‌های رسمی‌بندی شده است و کف آن با سنگ مرمر مفروش گردیده است. پشت بام این حمام نیز هم‌سطح خیابان است.

عکسی از پشت بام حمام

عکسی از پشت بام حمام

 

سربینه که طرحی مستطیل شکل دارد و از دو طاق جناغی در شرق و غرب آن تشکیل شده، توسط راهرویی که دارای طاق جناغی بسیار باریک است به گرمخانه راه می یابد. گرمخانه زنانه و مردانه به شکل چلیپاست و اتاقک‌هایی برای شستشو در شرق و غرب آن تعبیه شده است. پوشش بنا، گنبدی است و در هر گنبد جام‌خانه‌ای عمل نورگیری را انجام می‌دهد. ازاره گرمخانه‌ها تا ارتفاع ۱٫۵ متر کاشیکاری شده و رسمی‌بندی و یزدی‌بندی سقف‌ها به تزیین آن افزوده است. سنگ های بزرگ و یک تکه‌ای که سکوها را فرش کرده، از ویژگی‌های این بنا محسوب می‌شود.

حمام قجر

این اثر تاریخی در سال ۱۳۷۹ توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری و با سرمایه گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی مرمت شد و هم اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی در ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

عکسی از موزه مردم شناسی در داخل حمام

عکسی از موزه مردم شناسی در داخل حمام

این موزه از سه بخش تالار اقوام، مشاغل و آئین‌ها تشکیل شده است که در قسمت سربینه زندگی اقوام غالب ساکن قزوین مانند تات، مراغی، کرد، لر و ترک به معرض نمایش گذاشته و در تالار میاندر، آیین‌های سیزده بدر، پنجاه بدر و مراسم سوگواری امام حسین (ع) و در قسمت آخر نیز شش شغل حجامت، مکتبخانه داری، بارفروشی، آهنگری، تعزیه خوانی، دعانویسی و حلاجی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

حمام قجر

نقش برجسته‌ای از مراسم آیینی پنجاه بدر در قزوین

این حمام در سال ۱۳۷۹ خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین خریداری و با سرمایه‌گذاری شهرداری قزوین و مدیریت سازمان نوسازی و بهسازی مرمت شد و به عنوان موزه مردم‌شناسی تغییر کاربری داد. این موزه شامل ۳ بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل می‌باشد و زندگی روزمره مردم به وسیله مجسمه‌هایی در معرض دید عموم قرار گرفته است و در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۰۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در نوروز ۹۳ حدود ۷۰ هزار گردشگر و مسافر از این محل بازدید کرده بودند.

حمام قجر
بازسازی مراسم انگور چینی در قزوین

حمام قجر

 امید است که روزی میراث فرهنگی بتواند حمام را با همان هویت و با کاربری حمام برای استفاده‌ی عموم مرمت کرده و تجربه‌ی استفاده از فضایی که نه تنها  فقط به نامش بلکه در ذات مصالح آن نیز چرخش آب و وجود بخار آب در فضای آن میزان ماندگاریش را در زمان افزایش می‌دهد، انجام دهد .این تجربه می‌تواند بسیار مدرن صورت گیرد که با زندگی روزمره‌ی این دوره نیز هماهنگی داشته باشد.


بیانیه هدف (SOP) یکی از مدارکی است که دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج باید برای دانشگاه مقصد ارسال کنند.

مقاله‌های مرتبط:

کلیه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج باید فهرستی از مدارک را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند. این مدارک شامل موارد مختلفی مانند مدرک زبان، دانش‌نامه، رزومه، بیانیه هدف و… است. در این رابطه، بیانیه هدف (Letter of Interests یا Statement of Purpose) که به اختصار SOP نیز نامیده می‌شود که دلیل انتخاب و ادامه تحصیل دانشجو را به تفصیل بیان می‌کند.

بیانیه هدف (SOP) چیست؟

بیانیه هدف نامه‌ای است که به طور کامل و شفاف به تشریح علاقه‌مندی‌های دانشجو و دلیل انتخاب رشته و دانشگاه مقصد می‌پردازد. به عبارت دیگر، بیانیه هدف تصویری از اهداف تحصیلی و شغلی دانشجو و ظرفیت‌های علمی، تحقیقاتی،‌ تجربی و خصوصیات اخلاقی و علاقمندی‌های غیر آکادمیک وی است. در مجموع، بیانیه هدف را می‌توان فرصتی تلقی کرد که دانشجو می‌تواند به نحو احسن از آن برای تاثیرگذاری مثبت استفاده کند.

بیانیه هدف

چرا بیانیه هدف مهم است؟

بیانیه هدف راهی برای معرفی دلایل تحصیل در دانشگاه هدف و تحصیل در خارج از کشور است. این نامه تا حدی مهم‌ترین و چالش‌آورترین بخش مدارک پذیرش تحصیلی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه است؛ زیرا باید منعکس‌کننده این موضوع باشد که دانشجوی متقاضی کیست و چرا باید یک دارایی دانشگاه و رشته‌ای محسوب شود که برای قصد دریافت پذیرش از آن را دارد. این بیانیه هدف باید قادر باشد تا روند پذیرش دانشجو را در میان صدها درخواست دیگر برجسته کرده و شانس پذیرش وی را افزایش دهد. در واقع، بیانیه هدف باید شامل موارد زیر باشد:

 • چرا دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل انتخاب شده است؟
 • چه افرادی در داخل یا خارج از دانشگاه مشوق دانشجو برای ادامه تحصیل بوده‌اند؟
 • علت اصلی علاقه به ادامه تحصیل در گرایش خاص مورد نظر چیست؟
 • دانشجو تا چه میزان از دانشگاه مذکور دارای شناخت است؟
 • تجریه علمی و عملی دانشجو در رشته مورد نظر در چه حدی است؟
 • آیا دانشجو برای رساله دکتری خود برنامه خاصی دارد؟
 • دانشجو کدام موضوع‌ها را برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر دنبال خواهد کرد؟
 • پس از فارغ‌التحصیلی دانشجو چه جایگاهی را برای خود در دانشگاه، جامعه و… متصور است؟

بیانیه هدف

در نوشتن بیانیه هدف کدام نکات باید رعایت شوند؟

 • بیانیه هدف باید فاقد هرگونه ایراد نگارشی یا دستوری باشد.
 • از تکرار و کلیشه خودداری شود.
 • متن نامه باید شفاف، دقیق و خوانا باشد.
 • بیانیه هدف باید به صورت رسمی نوشته شده و از زبان عامیانه خودداری شود.
 • بیانیه هدف،‌ یک بیانیه علمی است و نباید موضو‌ع‌های سیاسی یا اجتماعی در آن ذکر شوند.
 • بیانیه هدف،‌ بیانیه آرزوها نیست و هر پارگراف آن باید مبتنی بر صلاحیت‌ها و توانمندی های علمی و عملی دانشجو باشد.
 • در بیانیه هدف مقولاتی اشاره شود که قابل اثبات باشد.
 • از بیان نکات منفی خودداری شود.

بیانیه هدف

ساختار کلی بیانیه هدف چگونه است؟

 • فونت نامه بیانیه هدف به زبان انگلیس باید با فونت Times New Roman و سایز ۱۲ نوشته شود.
 • حاشیه نوشته در صفحه به صورت یک اینچ از طرفین تنظیم شود.
 • فاصله سطرها ۱.۵ باشد.
 • نیازی به ذکر نام دانشجو در بیانیه هدف وجود ندارد.
 • بیانیه هدف باید در یک یا حداکثر ۱.۵ صفحه نوشته شود.
 • رعایت موارد یاد شده باعث خوانایی بیشتر بیانیه می‌شود.

بیانیه هدف

محتوای بیانیه هدف شامل کدام موارد است؟

بیانیه هدف معمولا از پنج پاراگراف تشکیل می‌شود که هر یک از این پارگراف‌ها دارای محتوا و مضمون خاصی است؛

#پاراگراف نخست: در این پارگراف دانشجو باید به معرفی خود پرداخته و خلاصه‌ای از موقعیت فعلی یا اهداف خود را ارائه دهد. این مقدمه باید با رشته‌ای که دانشجو قصد پذیرش در آن را دارد، همخوانی داشته باشد.

#پاراگراف دوم: پاراگراف دوم به علائق اختصاصی دانشجو اختصاص دارد. به عبارت دیگر، پس از آنکه دانشجو در پاراگراف نخست زمینه‌های مورد علاقه خود را بیان کرد، در پاراگراف دوم به صورت اختصاصی به بیان جزئیات پرداخته و دلایل درخواست خود را عنوان می‌کند.

#پاراگراف سوم: در پاراگراف سوم متقاضی به تجربیات شامل تجربه‌های شغلی، سولبق همکاری در پروژه‌های گروهی یا فردی و… خود را در حوزه مربوطه تشریح می‌کند.

#پاراگراف چهارم: در ادامه پاراگراف سوم، دانشجو می‌تواند تجربه‌ها و فعالیت‌های خود را در این پارگراف نیز تشریح کند. البته از این پاراگراف می‌توان برای اضافه‌ کردن سایر اطلاعات تکمیلی نیز استفاده کرد.

#پاراگراف پنجم: یا پاراگراف نهائی نیز به ارائه توضیحی اجمالی از اهداف بلند مدت اختصاص دارد. نکته قابل توجه اینکه در پاراگراف اول هدف تشریح وضعیت کنونی دانشجو است، ولی پاراگراف نهائی به اهدافی می‌پردازد که دانشجو در آینده نزدیک قصد دستیابی به ‌آن‌ها را دارد. در واقع، پاراگراف نهائی بیان‌گر موقعیتی است که دانشجو پس از این قصد دستیبابی به آن را دارد.

در پایان لازم است تا متن مورد نظر به لحاظ ساختاری و نگارشی به دقت مورد بازبینی قرار گیرد و پس از ویرایش نهائی به همراه سایر مدارک برای دانشگاه مورد نظر ارسال شود.


شهر پلوویدف Plovdiv که قدیمی‌ترین شهر بلغارستان است، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ شناخته شد.

مقاله‌های مرتبط:

 شهر پلوویدف از شهرهای قدیمی بلغارستان در اروپاست. داشتن قدمت زیاد و آثار تاریخی و معماری زیاد در انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا موثر بوده است. در افتتاحیه مراسم نامگذاری این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا، افراد زیادی از جمله هنرمندان داخلی و خارجی حضور داشتند. این مراسم در سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین برگزار شد.

شهر پلوویدف از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است که قدمتی ۶۰۰۰ ساله داشته و دارای آثار تاریخی معماری دوره‌های یونان، رومی و عثمانی است. این شهر در اطراف رودخانه ماریتسا قرار دارد و شاخصه آن، تنوع قومیتی این شهر است. ساکنان شهر پلوویف از اقلیت‌های ترک، روم، ارمنی، یونانی و یهودی هستند که بر فرهنگ این شهر تاثیر به‌سزایی دارند.

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهرهایی تجلی پیدا می‌کند که سازمان‌های عالی فرهنگی و هنری را با گنجینه‌هایی از آثار ارزشمند هنری در خود جای داده‌اند. در این شهرها وجود سازمان‌های ملی فرهنگی و هنری، دانشگاه موزه، کتابخانه، اجتماعات علمی، هنری، ادبی و مراکز تحقیقاتی و مدارس عالی، آزمایشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، زمینه را برای فعالیت‌های فرهنگی فراهم می‌کند.

حدود ۳۵۰ رویداد فرهنگی در پلوویدف در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است که در این میان می‌توان به نمایشگاه قطعات فروپاشیده شده دیوار برلین بعد از ۳۰ سال سقوط اشاره کرد. پلوویدف اولین شهر بلغاری برای تبدیل شدن به یک پایتخت فرهنگی اروپایی است.

بلغارستان کشوری در جنوب شرق اروپاست که پایتخت آن صوفیه است. این کشور سابقه تاریخی زیادی داشته و زبان رسمی مردم آن بلغاری بوده است. افرادی از نژاد بلغار، ترک و کولی در آن زندگی می‌کنند. بنابراین می‌توان کشور بلغارستان را جزو کشورهای دارای تنوع قومی دانست.


حتما برای شما هم پیش آمده که با انرژی‌ سرشار، بعد از خرید بلیط هواپیما، خود را برای سفر آماده کنید و سوار هواپیما شوید؛ اما غافل از این که پرواززدگی در انتظارتان است و پس از نشستن هواپیما روی زمین، تمام انرژی‌ خود را از دست بدهید. در ادامه شش نکته برای بازگرداندن سریع انرژی توضیح خواهیم داد.

وقتی بلیط هواپیما می‌خریم و زمان پرواز فرا می‌رسد، مراحل قبل از سوار شدن هواپیما را طی می‌‌کنیم و سوار هواپیما می‌شویم. داخل هواپیما، اساسا ما جزوی از بار هستیم؛ چرا که هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم تا مسیر کوتا‌ه‌تر شود، تکان‌های هواپیما کم‌تر شود یا اینکه صندلی‌‌مان راحت‌تر شود.

چه زمانی که سوار هواپیما می‌شویم و چه زمانی که از هواپیما پیاده می‌شویم، فقط خودمان می‌توانیم مشکل پرواززدگی‌مان را حل کنیم. با دقت برنامه‌ریزی کنید تا جت لگ (پرواز زدگی) شما به سرعت از بین برود؛ در صورتی که اثرات پرواز روی بدنتان را نادیده بگیرید، مدت‌ها طول می‌کشد تا ساعت داخلی بدنتان به حالت اولیه‌ی خود بازگردد.

مقاله‌های مرتبط:

گام اول

اگر برای جلسات کاری سفر می‌کنید، جلساتی را که قرار است در مقصد برگزار شوند، بر اساس منطقه‌‌ای که به آن عزیمت می‌کنید، برنامه‌ریزی کنید. این کار باعث می‌شود که با انرژی کافی خود را برای جلسه آماده کنید و در حین جلسه در بهترین شرایط باشید. برنامه‌ریزی دقیق و زمانبندی سفر، به‌ویژه در سفرهای کوتاه لازم است.  

گام دوم

نوشیدن آب در سفر هوایی

در حین پرواز، آب زیاد بنوشید. کابین‌های هواپیما شدیدا خشک هستند و خشک شدن بدن، پروسه‌ی بهبود پرواززدگی را طولانی‌تر می‌کند. اگر مطمئن نیستید که در هواپیما به شما آب داده می‌شود، بعد از این که از گیت امنیتی عبور کردید، مقداری آب برای پرواز خود تهیه کنید. تا وقتی که به مقصد خود نرسیده‌اید به نوشیدن آب ادامه دهید و از قهوه و کافئین دوری کنید، چون باعث می‌شوند که به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کنید، بنابراین آب زیادی از بدن‌تان دفع می‌شود.  

گام سوم

زمان ورود خود را بسنجید و بر طبق آن تصمیم بگیرید که در هواپیما بخوابید یا بیدار بمانید. در صورتی که در طول مسیر بیدار باشید و دیر به مقصد رسیدید، قطعا زمانی که هواپیما به زمین می‌نشیند خسته خواهید بود و نیاز به خواب دارید. اگر هواپیمای شما صبح یا اوایل روز به زمین نشست، سعی کنید در هواپیما بخوابید تا وقتی که به مقصد رسیدید سرحال باشید.  

گام چهارم

داخل هواپیما کمی نرمش کنید. برخیزید و کمی حرکت کششی کنید و در راهرو قدم بزنید. اگر نمی‌توانید از صندلی خود بلند شوید، روی همان صندلی تا حدودی پاهای خود را نرمش دهید. اگر در بین راه توقف دارید، در صورت امکان از هواپیما خارج شوید و قدم  بزنید و نرمش‌ کنید. این کار باعث می‌شود خون بدن در جریان بیفتد و از بروز درد جلوگیری کند و در نهایت موجب کاهش زمان مورد نیاز برای بهبود شما می‌شود.  

گام پنجم

اگر هنگام صبح به مقصد رسیدید، قهوه یا نوشیدنی کافئین‌دار بنوشید. سعی کنید در طول روز چرت نزنید تا شب چرخه‌ی طبیعی خواب خود را حفظ کنید. قهوه، چای یا سودای کافئین‌دار شما را تا غروب هوشیار و بیدار نگه می‌دارد. بالعکس، اگر هنگام غروب به مقصد رسیدید، از نوشیدنی‌های کافئین‌دار دوری کنید تا چرخه‌ی عادی خواب شما به هم نخورد.  

گام ششم

اگر هواپیمای شما هنگام صبح به زمین نشست، کمی نرمش کنید، مخصوصا در صورت امکان در فضای باز زیر نور خورشید یا فضایی که نور مناسب دارد این کار را انجام دهید. نور و فعالیت به بدن شما کمک می‌کند تا ساعت درونی بدن خود را به حالت قبل برگردانید که در نهایت موجب تسریع بهبود شما می‌شود. اگر سخت بیدار می‌شوید، ساعت خود را کوک کنید. شما برای بازگرداندن انرژی خود بعد از پرواز چه کارهایی را انجام می‌دهید؟


هزینه سفر به جزیره هرمز با توجه به تنوع وسایل نقلیه برای دستیابی به این منطقه، طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

جزیره هرمز که از در خلیج فارس و به فاصله ۸ کیلومتری از بندرعباس واقع شده است، دارای جاذبه‌های طبیعی و زمین‌شناسی بسیار زیادی است. این جزیره، به دلیل داشتن کانی‌ها و سنگ‌های زیبا، به عنوان بهشت زمین شناسان و موزه زمین شناسی شناخته می‌شود. اگر شما قصد سفر به هرمز و بازدید از طبیعت بکر این جزیره را دارید، لازم است بدانید که عمده هزینه سفر به این جاذبه، به دلیل محدود بودن تعداد هتل و رستوران‌ و رایگان بودن بازدید از دیدنی‌های منطقه، صرف استفاده از وسایل حمل و نقل برای دستیابی به جزیره خواهد بود.

جزیره هرمز

هزینه سفر به جزیره هرمز

از تهران تا جزیره هرمز در حدود ۱۳۰۰ کیلومتر راه است، که بخشی از آن از آب‌های تنگه هرمز می‌گذرد. به این ترتیب، شما برای رسیدن به جزیره هرمز، می‌توانید به وسیله اتوبوس، قطار یا هواپیما به بندرعباس بروید و سپس، با شناورهای مسافربری خود را به جزیره هرمز برسانید. 

هزینه بلیت اتوبوس از تهران به بندرعباس از ۶۰ هزار تومان تا ۱۱۰ هزار تومان متغیر است. در صورتی که بلیت خود را به صورت اینترنتی بخرید، می‌توانید از تخفیفات ویژه این بخش بهره‌مند شوید.

اگر قصد داشته باشید تا این مسیر را به وسیله قطار طی کنید، سفر شما در حدود ۱۹ ساعت به طول می‌انجامد و هزینه بلیت آن نیز از ۸۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان متغیر است.

شما همچنین می‌توانید برای سفر از تهران به بندرعباس، از هواپیما استفاده کنید. هزینه بلیت هواپیما در این مسیر از ۲۴۰ هزار تومان تا ۵۹۰ هزار تومان متغیر است؛ که با خرید بلیت چارتر، می‌توانید در هزینه‌های این بخش صرفه‌جویی کنید.

در انتها، برای سفر از بندرعباس به جزیره هرمز، می‌توانید با خرید بلیت شناور مسافربری به نرخ ۱۰ هزار تومان به ازای هر نفر، به این جزیره دسترسی پیدا کنید. لازم به ذکر است که بلیت این شناورها، به صورت اینترنتی نیز قابل خریداری هستند.

جزیره هرمز

متوسط هزینه اقامت در جزیره هرمز

برای اقامت در جزیره هرمز، شما می توانید از تنها هتل این جزیره با نرخ ۱۶۰ هزار تومان به ازای یک اتاق دو تخته برای هر شب، استفاده کنید. علاوه بر آن، هاستل‌های مختلف و بومی نیز در این جزیره، پذیرای مسافران خواهند بود.

جزیره هرمز

متوسط هزینه خورد و خوراک در جزیره هرمز

 شما برای صرف غذا در جزیره هرمز، می‌توانید به رستوران‌های سنتی و کافه‌های این شهر مراجعه کنید. هزینه هر وعده غذا در این جزیره از ۱۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان متغیر است؛ که این هزینه با سفارش پیش غذا، نوشیدنی و دسر افزایش خواهد یافت.

جزیره هرمز

هزینه حمل و نقل در جزیره هرمز

برای حمل و نقل در جزیره هرمز، شما می‌توانید از سه‌چرخه، موتور و ماشین جهت رفت و آمد بین مناطق مختلف استفاده کنید. برای این بخش به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از ۱۰ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان را به ازای رفت و آمد هر نفر در روز، در نظر بگیرید.

جزیره هرمز

هزینه بازدید از دیدنی‌های جزیره هرمز

جزیره هرمز دارای دیدنی‌های طبیعی بسیار زیبایی است که بازدید از اکثر آنها رایگان است، اما شما می‌توانید بودجه‌ای به میزان ۱۰ هزار تومان به ازای هر نفر را، برای این بخش در نظر بگیرید.

جزیره هرمز

بودجه پیشنهادی گذراندن یک روز در جزیره هرمز

اگر شما قصد داشته باشید تا سفری یک روزه به جزیره هرمز داشته باشید، هزینه‌های شما در ارزان‌ترین حالت ممکن در حدود ۶۰۰ هزار تومان (در صورت استفاده از اتوبوس جهت رفت و آمد بین تهران و هرمز) و در گران‌ترین حالت ممکن در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (در صورت استفاده از هواپیما جهت رفت و آمد بین تهران و هرمز) خواهد بود.

جزیره هرمز

بودجه پیشنهادی گذراندن سه روز در جزیره هرمز

با توجه به نرخ‌های ارائه شده در مقاله، سفر به صرفه و ارزان‌قیمت سه روزه به جزیره هرمز در حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. هزینه‌های همین سفر در صورت استفاده از امکانات بیشتر، تا حدود ۲ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

جزیره هرمز

منبع عکس: گوگل مپ


محله نارمک در شمال شرق تهران و در منطقه هشت شهرداری واقع شده است. این محله دارای صد میدان اصلی است که به همین جهت محله صد میدان نیز نامیده می‌شود. این محله از شمال به خیابان فرجام، از غرب به بزرگراه امام علی (ع)، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از جنوب به خیابان دماوند، تهران نو و خیابان نظام آباد محدود می‌شود.

میدان نبوت یا همان هفت حوض مهم‌ترین میدان محله نارمک است که دارای فضایی سبز و دلنشین برای مصاحبت و تعامل ساکنین نارمک است. این میدان از شمال و جنوب به خیابان آیت و از شرق و غرب به خیابان گلبرگ منتهی می‌شود و دارای مراکز خرید بسیار با قیمت مناسب است.

از مهم ترین خیابان‌های نارمک می‌توان خیابان‌های آیت، شهید ثانی (۴۶ متری نارمک)، هنگام، رسالت، سامان، سمنگان، دردشت، فرجام، مدائن، چمن، مهر، مرجان و… را نام برد. مهم‌ترین میدان‌های نارمک بعد از میدان هفت حوض (نبوت) میدان‌های هلال احمر ،۵۱، ۷۳، ۱۶، ۱۰۰ و ۲۳ می‌باشند.

دسترسی عمومی

این محله از لحاظ دسترسی به دیگر مناطق پایتخت یکی از بهترین محله ها است. این محله از طریق اتوبوس‌های تندرو (BRT) ، مترو وتاکسی به مناطق دیگر دسترسی دارد. سه خط از اتوبوس‌های تندرو ، خط یک مسیر(تهران پارس- میدان آزادی)، خط سه مسیر(پایانه علم وصنعت – پایانه خاوران) و خط پنج مسیر (پایانه علم وصنعت – پایانه بیهقی)برای ساکنین نارمک قابل دسترسی است. ایستگاه‌های مترو فدک، گلبرگ، سرسبز، دانشگاه علم وصنعت و شهید باقری در نارمک واقع  شده اند. علاوه بر این از تاکسی نیز می‌توان برای رفت و آمد در این محله استفاده کرد.

امکانات رفاهی و جاذبه‌های گردشگری

مهم ترین مراکز تجاری و فروشگاه‌های نارمک در اطراف میدان هفت حوض واقع شده اند. از مهم ترین آن ها می‌توان به مجتمع تجاری سون سنتر در ضلع جنوب غربی میدان هفت حوض اشاره کرد که در این مرکز تجاری می‌توانید انواع فروشگاه‌های لباس، ساعت، طلا و جواهر، لوازم کامپیوتر، موبایل و…. را بیابید. از دیگر مراکز تجاری نارمک مرکز خرید کویتی ها در خیابان آیت، مرکز خرید مروارید نارمک و مرکز خرید نبوت نرسیده به میدان هفت حوض می‌باشند. علاوه بر این در طول خیابان آیت و اطراف میدان هفت حوض تعداد زیادی مغازه برای خرید انواع لباس زنانه، مردانه و بچگانه و طلا و زیور آلات و… وجود دارد. برای علاقه مندان به کتاب نیز فروشگاه شهر کتاب در ضلع غربی میدان هفت حوض در دسترس قرار دارد.

محله نارمک از لحاظ مراکز آموزشی، مراکز درمانی، شعب بانک ها، پارک ها و بوستان ها و کافه و رستوران در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.

خرید و فروش آپارتمان در نارمک

قیمت خرید آپارتمان در نارمک متوسط رو به بالا است. در نارمک آپارتمان با هر متراژی که دلخواه شماست یافت می‌شود. قیمت خرید و فروش آپارتمان در نارمک در دی ماه ۱۳۹۷ با توجه به خیابان و امکانات آپارتمان و سن بنا بین متری ۷٫۵ تا ۲۰ میلیون متغییر است. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در نارمک با توجه به محل، امکانات ساختمان و قدمت بنا بین متری یک میلیون و چهارصد هزار تومان تا سه میلیون است.

برای بازدید از آگهی‌های رهن و اجاره آپارتمان نارمک و یا خرید آپارتمان به سایت دیوارکه بزرگ‌ترین سایت درج آگهی است مراجعه کنید.


کشور سلطان‌نشین عمان کشوری پادشاهی است که در شرق شبه‌جزیره عربستان قرار دارد و شهروندان ایرانی برای سفر به آنجا باید ویزا دریافت کنند.

عمان یکی از کشورهای حاشیه دریای عمان است که کلیه شهروندان ایرانی که قصد سفر به آن را دارند، باید باید قبل از سفر اقدام به دریافت ویزای این کشور کنند. برای این کار کافی است تا شخص مسافر، وکیل یا نماینده (آژانس های مسافرتی) مسافر جهت اخذ ویزای عمان با در دست داشتن مدارک اقدام به اخذ ویزای این کشور نمایند. لازم به ذکر است که جهت دریافت ویزای توریستی نیازی به مصاحبه با شخص مسافر نیست، ولی برای ویزا‌های تجاری و کاری قوانین متفاوت است.

در تاریخ هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط موافقت سلطنت عمان با اعطای روادید فرودگاهی به اتباع ایران را اعلام کرد. طبق این توافق از این پس اتباع ایرانی می‌توانند به صورت آنلاین یا درصورت ورود به فرودگاه مسقط، روادید یک ماهه این کشور را دریافت کنند.

ویزای عمان

انواع ویزای عمان

ویزای عمان برای شهروندان ایرانی به صورت ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای ترانزیت صادر می‌شود. ویزاهای توریستی و تجاری ممکن است به صورت عادی یا فوری صادر شوند.

 • ویزا عادی ۱۰ روزه
 • ویزا فوری ۱۰ روزه
 • ویزا عادی یک ماهه
 • ویزا فوری یک ماهه

همچنین، ویزای ترانزیت عمان برای شهروندان ایرانی حداکثر برای مدت سه روز صادر می‌شود تا بتوانند از طریق خاک عمان به مقصد اصلی خود سفر کنند. البته شهروندان ایرانی می‌توانند انواع دیگری از ویزاهای عمان مانند ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای ازدواج و… را نیز از سفارت عمان در تهران درخواست کنند.

نکته‌ها

 • اعتبار ورود کلیه ویزاها سه ماه و یکبار ورود است.
 • خروج تنها از ایران و از مرز هوایی صورت می‌گیرد.
 • درخواست ویزای عمان باید شامل نام و نام خانوادگی مسافران و تاریخ ورود و خروج به عمان باشد.

ویزای عمان

مدارک لازم برای درخواست ویزا

 • اسکن صفحه اول پاسپورت (پاسپورت مسافر باید حداقل شش ماه اعتبار از زمان ورود داشته باشد.)
 • اسکن صفحه اول شناسنامه
 • دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید
 • چک ضمانت بازگشت
 • درخواست آژانس یا شرکت بر روی سربرگ با مهر و امضاء
 • رزرو هتل و بلیط هواپیما

مدت زمان لازم برای صدور ویزا

صدور ویزاهای عادی ۷ تا ۱۰ روز کاری و ویزاهای فوری ۴ تا ۵ روز کاری طول می‌کشد.

ویزای عمان

سفارت عمان در ایران

 • نشانی:  تهران، خیابان آفریقا، کوچه تندیس، پلاک ۱۲
 • تلفن: ۲۲۰۵۶۸۳۱ (۰۲۱)
 • ساعت کاری سفارت: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۴:۳۰ بعدازظهر (شنبه‌ها و یکشنبه‌ها امکان تغییر ساعت کاری وجود دارد.)
 • وب‌سایت سفارت عمان: www.embassytehran.com


احتمال از سرگیری سفر به سوریه برای مسافران و زائران ایرانی به این کشور تقویت شده است.

مقاله‌های مرتبط:

سفر رسمی زائران ایرانی به سوریه با تشدید جنگ در این کشور، از سوی دولت ایران متوقف شده بود. در سال ۱۳۹۴ بعد از آزاد شدن بخش‌هایی از سوریه، وزارت گردشگری این کشور از ایران خواست اعزام زائران به سوریه را از سر بگیرد. ایران در پاسخ به این خواسته را به ارائه طرح پیش نویس امنیتی از سوی روسیه منوط کرد. با این حال تا به امروز دولت روسیه، طرح مورد نظر ایران را ارائه نکرده است، اما از همان زمان و تقریبا هر ساله پرونده سوریه در سازمان حج و زیارت ایران باز شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ريئس پیشین سازمان حج و زیارت در تابستان گذشته در یک نشست خبری به برگزاری دوباره سفرهای سوریه اشاره کرد و آن را مترصد فرصت معرفی کرد و در این زمینه امنیت و اطمینان کامل از تامین آن را مهم‌ترین شرط ورود به این مقوله دانست. در حال حاضر نیز رشیدیان ریئس کنونی این سازمان در روزهای اخیر از بررسی سازوکارها برای اعزام دوباره زائران ایرانی سخن گفته است.

سید علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در جلسه هم‌اندیشی مسئولان مناطق ۱۹گانه بعثه مقام رهبری که در ۲۲ دی ماه در قم برگزار شد از قوی شدن احتمال از سرگیری زائران به سوریه خبر داد. وی در این زمینه گفت:

هیأتی ازسوی سازمان حج وزیارت و بعثه مقام معظم رهبری در آینده نزدیک برای بررسی شرایط به سوریه خواهند رفت و در صورتی که شرایط اعزام فراهم باشد و مراجع رسمی مجوز لازم را صادر کنند این اقدام انجام خواهد شد.

وی در بخش دیگر از سحنانش به موضوع حج در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و اقدامات انجام شده در این زمینه را موثر دانسته و بر دقت و نظارت بیشتر برای دنبال کردن کارها در این زمینه تاکید کرد.

عکس از ک.شاهرخ

 


 بازار وکیل یکی از معروف‌ترین اماکن گردشگری شهر شیراز است که با قرار گرفتن در کنار حمام و مسجد وکیل مجموعه‌ای زیبا برای بازدید گردشگران فراهم کرده‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

 بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم خان زند

(۱۱۷۲ – ۱۱۹۳ ه.ق) ساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته‌ است.

vakil-bazaar

مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. بازار طویل خوش طرحی که از بهترین آثار کریم خان زند است و هنوز تقریبا سالم و پابرجای در شیراز باقی مانده و بنام «بازار وکیل» مشهور است و تصور می‌رود شهریار زند پس از ملاحظه بازار قدیمی لار (از آثار زمان شاه عباس) طرح آن را در شیراز ریخته‌ است.

vakil-bazaar

تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات همگی در حجره‌‌های این بازار انجام می‌گرفته و در واقع بازار وکیل مانند قلب واقعی شیراز بوده و تمام امور بازرگانی در آنجا به جریان می‌افتاده‌ است. بازار وکیل در ردیف آثار تاریخی کشور به شماره ۹۲۴ به ثبت ملی شده است. 

vakil-bazaar

نمایی از ورودی بازار وکیل ( جنوبی )

این بازار از نزدیکی دروازه اصفهان تا مدخل بازارهای قدیم امتداد دارد و شامل حجره‌هایی با سکوی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاق‌  بلند و خوش تناسب بوده است و چهار سوق بلندی در میان آن قرار دارد. مصالح ساختمانی این بازارها گچ، آجر و آهک هستند، که روی پایه‌هایی از تخته سنگ‌های تراشیده قرار گرفته‌ است. 

vakil-bazaar

قسمت‌های مختلف این بازار، بنا بر اساس کارهای صنعتی که در آن انجام می‌گرفته به نام‌های مخصوص خوانده می‌شوند. این قسمت‌ها مانند: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاط‌ها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها و دیگر اصناف است.

نگاره ای قدیمی از بازار وکیل شیراز

نگاره‌ای قدیمی از بازار وکیل شیراز

1

 راسته فرش فروش‌ها در بازار وکیل شیراز 

فرصت‌الدوله شیرازی در آثار عجم درباره این بازار چنین می‌نویسد:

بازار وکیل یکی از بازارهای مرحوم کریم خان وکیل است. شالوده‌های آن از سنگ‌های بزرگ ساخته شده و در وسط بازار چهارسویی است که سقفش بسیار بلند و طرازش دلپسند است. کمتر بازاری در ایران بدین اسلوب و بنیان دیده می‌شود. یک بازار بزرگ تا برسد به چهارسوی مذکور چهل و یک طاق است، آن را بازار بزازان گویند از هر گونه اقشمه و امتعه دارد. سماور و بلورفروش و خیاط و غغیره نیز در آن هست. بازار دیگر چهل و شش طاق است آنرا بازار کلاهدوزان نامند از کلاهدروز و اصناف دیگر دارد مع بسیاری از صرافان.

1

عکس قدیمی از بازار وکیل شیراز 

vakil-bazaar

معماری این بنا بر گرفته از معماری کاروانسرای صفوی است. این بنا با رنگ زرد و طرح های گلدانی معرف سبک اختلاط است که در زمان قاجاریه رایج شده بود. در هشتی نیز مغازه‌هایی چهارگوش در دوطبقه وجود دارد در ضلع جنوبی چهار سوق در موازات با بازار ترکش دوزها بازار دیگری قرار دارد که مدخل آن در جلوی سر در مسجد وکیل است و به بازار شمشیرگرها معروف است.

 این بازار نیز دارای ۱۱ جفت مغازه است در زیر چهار سوق حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از مجرایی که از زیر بازار ترکش دوزها می‌گذشته تامین می‌شده است. این مجرا به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مرمری به علت بالا آمدن کف بازار از بین رفته است.

vakil-bazaar

سیستم تهویه هوا به علت ارتفاع زیاد سقف طاق و تویزه‌ای بازار کامل بوده این امر به وسیله بادگیرهایی ساده انجام می‌گرفته همچنین دریچه‌ها و روزنه‌هایی به نام جامخانه یا هورنور در زیر سقف قرار داده شده بود که هوا و نور کافی را به بازار می‌رسانند اما هم اینک پس از مرمت این روزنه‌ها بسته شده‌اند هم اینک در بالای مغازه‌ها مشبک‌هایی جهت تهویه هوا و روشنایی وجود دارد. 

 این شاهکار معماری زندیه را بهتر بشناسید.

تصاویری از سرای مشیر و بازار وکیل شیراز

عکس کاور از: bunkyo ، Wikipedia


جشنواره هنر و توریسم پرتغال، بهترین فیلم‌های ۱۰ سال گذشته این رویداد را در نخستین دوره جشنواره فیلم تبلیغاتی تهران نمایش می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

جشنواره هنر و توریسم پرتغال که دهمین دوره از برگزاری رویداد سینمایی خود با محوریت توریسم را پشت سر گذاشته است تصمیم دارد که بهترین فیلم‌های ۱۰ سال گذشته این رویداد سینمایی را در اولین جشنواره فیلم تبلیغاتی تهران نمایش دهد.

جشنواره هنر و توریسم پرتغال در جهت همکاری با بخش بین‌الملل نخستین دوره جشنواره فیلم تبلیغاتی تهران، قصد دارد فیلم های برتر ۱۰ سال اخیر این رویداد سینمایی خود را در این جشنواره نمایش دهد. هدف اصلی جشنواره هنر و توریسم پرتغال شکل دادن یک رقابت جهانی در جهت به رسمیت شناختن برترین‌های گردشگری در حوزه برندینگ است که بر اساس آن با جشنواره و رویدادهایی که در جهت معرفی محصولات و خدمات گردشگری بهتر که به شناخت خلاقیت، و احترام به گردشگر فعال هستند همکاری داشته باشد. پیش از این، جشنواره جوایز نیویورک که شصت و یکمین دوره خود را در سال ۲۰۱۹ و در ماه می برگزار می‌کند فیلم‌های دو دوره اخیر خود را برای بررسی جهت نمایش به اولین جشنواره فیلم تبلیغاتی تهران ارسال کرده بود.

جشنواره فیلم‌های تبلیغاتی در تهران با هدف شکل گیری رقابت سالم و معرفی الگوی بهتر، کمک به نوآوری و اثربخشی تبلیغات، تقویت ایده‌های خلاق، معرفی عوامل تولید کننده و آثار برتر شرکت‌های تولید کننده آثار تبلیغاتی سمعی و بصری برپا می شود. این جشنواره در زمینه تولیدات ویدئویی و محتوای تبلیغاتی در رسانه‌های تلوزیون، سینما، شبکه نمایش خانگی، رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال و فضای مجازی یا شعار «نگاهی نو به نقش تبلیغات در اقتصاد، اشتغال و کارآفرینی» از تاریخ ۲۹بهمن تا اول اسفند ماه برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاع بیشتر از نحوه برگزاری جشنواره و آگاهی از شرایط شرکت در اولین جشنواره فیلم تبلیغاتی تهران می‌توانید به وب سایتwww.taff.ir مراجعه کنید.

 

صفحه 1 از 56
12345678910 بعدی 203040...«